Ogłoszono przetarg na ośrodki dla emigrantów

0

Ogłoszono przetarg na ośrodki dla przybyszów z zagranicy. Gminy obawiają się, że stracą turystów. Właściciele ośrodków wypoczynkowych, nawet tych usytuowanych w gminach uzdrowiskowych, chcą gościć imigrantów, żeby zarobić. Urząd do Spraw Cudzoziemców ogłosił przetarg na ich zakwaterowanie i wyżywienie. Wartość zamówienia to ponad 134 tys. euro. Urząd szuka dziesięciu ośrodków, które w sumie mają pomieścić minimum 1200 osób. Zgłosiło się dziewięć: z Dusznik-Zdroju, Muszyny, Wohynia, Kolonii Horbów, Olecka, Piwnicznej-Zdroju, Grotnik, a także z Warszawy i Białegostoku.

Urząd niepierwszy raz ogłasza taki przetarg. W warunkach zamówienia zastrzegliśmy, że składający oferty muszą poinformować samorząd terytorialny o tym, że starają się o zamówieniemówi Ewa Piechota, rzecznik urzędu.

Przedsiębiorca poinformował nas, że chce startować w przetargu, ale nie mamy wpływu na jego decyzję. Obawiam się, jak to wpłynie na atrakcyjność turystyczną naszej gminymówi Wacław Olszewski burmistrz mazurskiego Olecka.

Pełni obaw są również przedsiębiorcy prowadzący hotele i pensjonaty w gminach, w których mogą zostać otwarte ośrodki. Nie chcą, by przybysze z zagranicy wystraszyli turystów, a tym samym – zmniejszyli ich zyski. Pod nazwiskiem żaden jednak nie chce się wypowiadać.

Ośrodków musi być więcej.

Chcemy mieć ich 16. Obecnie mamy cztery należące do Skarbu Państwa, dwa prywatne z umową do 2019 r. Umowy z ośmioma zostały przedłużone do rozstrzygnięcia przetargumówi Ewa Piechota. I dodaje, że mieszkają w nich głównie osoby ze Wschodu, np. Czeczeni, Ukraińcy. W przyszłości zamieszkają też osoby przyjeżdżające m.in. z Syrii lub Erytrei.

Umowy z ośrodkami będą zawierane do czerwca 2019 r.

Źródło: Rzeczpospolita

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress