Otwarcie oczyszczalni ścieków w Rajgrodzie

0

6 kwietnia br. w Rajgrodzie miało miejsce oficjalne otwarcie nowej oczyszczalni ścieków, w której wzięli udział przedstawiciele powiatu: Przewodniczący Rady Powiatu – Stanisław Kossakowski, Starosta Grajewski – Zygmunt Kruszyński, Wicestarosta Grajewski – Alicja Rutkowska.

Nowa oczyszczalnia wyróżnia się innowacyjnością. Zastosowana technologia Terce – Flowfirmy Wilo jest nowością znanej od wielu lat metody osadu czynnego. W skrócie – podział zbiorników osadu czynnego na mniejsze części – kaskadę komór i gradient stężeń dają większą odporność oczyszczalni na zakłócenia oraz pozwalają zmniejszyć wielkość bloku biologicznego. Na uwagę zasługują również parametry ścieków oczyszczonych. Wymagania dotyczące jakości odpływu zależą od wielkości oczyszczalni. Dla tej wielkości jak w Rajgrodzie nie ma konieczności usuwania związków azotu i fosforu, jednak zgodnie z życzeniem Gminy Rajgród dostosowano reaktor do ostrzejszych wymagań i obecnie związki azotu są usuwane ze ścieków, a mała stacja koagulantu jest w każdej chwili gotowa do wspomagania usuwania fosforanów. Te dodatkowe elementy nie spowodowały konieczności powiększania zbiornika oczyszczalni ani zauważalnego wzrostu kosztów inwestycyjnych, dzięki nim oczyszczalnia jest gotowa na ewentualne zaostrzenie przepisów i bardziej przysłuży się środowisku.

Nowa oczyszczalnia ścieków pozwoli w przyszłości na wzrost liczby ludności korzystającej z systemu oczyszczania ścieków. W tej chwili jest w stanie przyjąć podwójną ilość ścieków w stosunku do poprzedniej oczyszczalni. Realizacja zadania przyczyni się z pewnością do poprawy, jakości oczyszczanych ścieków, a jednocześnie do zmniejszenia ilości wprowadzanych do środowiska ścieków nieoczyszczonych oraz strat wody.

Uczestnicy uroczystości mieli możliwość zwiedzenia całego obiektu i zapoznania się z jego działaniem oraz zastosowaną technologią.

Budowę oczyszczalni zrealizowano w ramach projektu pn. Modernizacja i rozbudowa oczyszczalni ścieków w Rajgrodzie oraz budowa rozdzielczej sieci wodociągowej w Rajgrodzie

Środki pozyskane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, Oś Priorytetowa VI. Ochrona środowiska i racjonalne gospodarowanie jego zasobami, Działanie 6.2 Ochrona wody i gleb.

Wartość budowy oczyszczalni: 5 980 260 zł.

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress