PALINOCKA 2020 SZCZUCZYN

0

Noc świętojańska

Sobótka, zwana Nocą Świętojańską obchodzona jest nocą z 23 na 24 czerwca, a w Szczuczynie zwana Palinocką, była od dawnych lat związana z Ochotniczą Strażą Pożarną. W latach 60-tych palono w ognisku drewno a w latach postępu komunikacyjnego zużyte opony: czarny, gryzący dym nie odstraszał słuchaczy koncertu orkiestry dętej. Na horyzoncie pojawiały się następne słupy dymu z ognisk OSP w Bzurach, Bęćkowie, Wąsoszu. Palili też ogniska mieszkańcy Skaj, Chojnowa…
Z chwilą powstania Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w 1976 roku pieczę nad Palinocką przejęła kultura organizując wielogodzinne festyny z występami artystycznymi zespołów własnych i profesjonalnych, ze straganami, zabawą ludową… i ekologicznym ogniskiem.
W b.r. koronawirus uniemożliwił zorganizowanie festynu, zapłonęło jedynie ognisko podpalone przez Burmistrza Szczuczyna Artura Kuczyńskiego i koncert dała młodzieżowa orkiestra dęta OSP. I widzów było o wiele mniej… Organizatorem Palinocki tradycyjnie była Biblioteka-Centrum Kultury w Szczuczynie.

https://youtu.be/7iv0MHtf734

Zdjęcia, tekst i film: Andrzej Szabelski – BCK Szczuczyn

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress