PAMIĘĆ WRZEŚNIA ’39 GRABOWO 2016

0

Od kilkunastu lat w Grabowie, w powiecie kolneńskim na początku września, przywoływana jest pamięć walk toczonych terenie Gminy Grabowo przez Podlaską Brygadę Kawalerii 2 i 3 września 1939 roku.
W tym roku uroczystości pod wspólną nazwą „Pamięć Września’39” odbędą się 28 sierpnia 2016r.
Kanwą grabowskich uroczystości są dwa przypadki wypadu Podlaskiej Kawalerii poza dawną granicę niemiecką – prawdopodobnie jedyne w kampanii wrześniowej. Jeden z nich miał właśnie miejsce na terenie Gminy Grabowo w okolicach wsi Milewo i Kowalewo, które do 1939 graniczyły z Prusami Wschodnimi.
Na uroczystości złoża się Msza za Ojczyznę, Apel Pamięci na grabowskim cmentarzu, zawody kawaleryjskie – szablę Wojewody Podlaskiego oraz inscenizacja wypadu.
W inscenizacji weźmie udział grupa rekonstrukcyjna działająca przy Stowarzyszeniu Sportowo-Jeździeckim im. 10 Pułku Ułanów Litewskich w Grabowie oraz grupy rekonstrukcyjne z Białegostoku, Pisza, Białej Piskiej i Kolna. Honorowy Patronat nad przedsięwzięciem objął Wojewoda Podlaski

Program uroczystości:

12.00 – Msza za Ojczyznę – Kościół Parafialny w Grabowie

13.00 –  Apel Pamięci – cmentarz parafialny w Grabowie

13.40 – Kadryl w wykonaniu amazonek ze Stowarzyszenia Sportowo-Jeździeckiego im. 10 Pułku Ułanów Litewskich w Grabowie

14.00  – Zawody kawaleryjskie o szablę Wojewody Podlaskiego

14.45- Rekonstrukcja wypadu Podlaskiej Brygady Kawalerii na Prusy Wschodnie z września 1939 r – plac przy Ośrodku Zdrowia

Organizatorzy:

Wójt Gminy Grabowo
Stowarzyszenia Sportowo- Jeździeckiego im. 10 Pułku Ułanów Litewskich w Grabowie
Gminny Ośrodek Kultury w Grabowie

Osoba do kontaktu:

Dariusz Piekarski
tel. 86-279-00-78
e-mail: gokgrabowo@wp.pl

Plakat 1

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x