Pierwsza międzynarodowa konferencja pn. ”Rozwój przedsiębiorczości w regionie przygranicznym do 2030 roku”

0

Pierwsza międzynarodowa konferencja pn. ”Rozwój przedsiębiorczości w regionie przygranicznym do 2030 roku”

Z dniem 1 lipca 2020 r. Gmina Szczuczyn rozpoczęła realizację projektu w partnerstwie z Litwą, na który otrzymała dofinansowanie w ramach Programu Interreg V-A Litwa-Polska 2014-2021. Projekt ”Rozszerzenie usług wsparcia biznesu dla rozwoju przedsiębiorstw w gminach Mariampol i Szczuczyn” ma na celu osiągnięcie wyższej jakości i skuteczności usług wsparcia przedsiębiorczości w obszarze przygranicznym.

Opracowany system wsparcia lokalnych przedsiębiorców będzie polegał na pomocy doradczej, udostępnieniu przestrzeni użytkowej oraz sprzętu niezbędnego do prowadzenia działalności. W szczególności pomoc ta dotyczyć będzie początkujących przedsiębiorców lub tych, którzy chcą zacząć świadczyć usługi na terenie Gminy Szczuczyn oraz obszarze przygranicznym. Dzięki projektowi lokalni przedsiębiorcy zyskają podstawową wiedzę oraz techniki niezbędne do prowadzenia firmy. Zaplanowany cykl warsztatów tematycznych i szkoleń przyczynią się do podniesienia kwalifikacji pracowników firm, które zainteresowane są uczestnictwem w projekcie.

W tym celu Szczuczyn wybuduje budynek, w którym utworzone zostanie Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości. Mariampol natomiast wyremontuje istniejący już obiekt i zaadaptuje jego pomieszczenia na Centrum Informacji Biznesowej i Turystycznej. Powstałe kompleksy wspomogą lokalną działalność na rzecz rozwoju przedsiębiorczości, pozyskiwaniu młodych i dynamicznych przedsiębiorców z nowatorskimi pomysłami na biznes.

Oprócz powyższego, projekt zakłada również przeprowadzenie szeregu szkoleń, seminariów, konsultacji biznesowych promujących współpracę polsko-litewską, a także konferencji oraz targów międzynarodowych.

8 października 2021 r., w Centrum Muzealno-Warsztatowym w Szczuczynie odbyła się pierwsza międzynarodowa konferencja pn. ”Rozwój przedsiębiorczości w regionie przygranicznym do 2030 roku”, w której uczestniczyła również delegacja przedstawicieli samorządu przedsiębiorców litewskich. Stronę polską reprezentowali samorządowcy, posłowie, dyrektorzy szkół oraz przedsiębiorcy działający na terenie Gminy Szczuczyn. Głównym tematem rozmów była wymiana doświadczeń w podejmowaniu współpracy transgranicznej oraz określenie roli samorządu w kooperacji z przedsiębiorcami.

Na wstępie, Burmistrz Szczuczyna – Artur Kuczyński, przedstawił swoją wizję rozwoju przedsiębiorczości w Gminie Szczuczyn do 2030 r. Wymowna prezentacja Burmistrza pokazała mnogość zadań, które w ciągu jego wieloletniej pracy udało się zrealizować, by wizytówką Szczuczyna stała się rozwinięta strefa przedsiębiorczości. Jak wspomina, wciąż finalizuje kolejne założenia, aby do 2030 r. obrany cel stał się rzeczywistością.

Następnie w dwóch kolejnych panelach głos zabrali samorządowcy oraz przedsiębiorcy. Grupę władz lokalnych i regionalnych reprezentowali: Artur Kuczyński – Burmistrz Szczuczyna, Witold Liszkowski – Wójt Gminy Puńsk, Arkadiusz Nowalski – Burmistrz Miasta Sejny, Zbigniew Karwowski – Burmistrz Moniek, Beata Sokołowska – Burmistrz Białej Piskiej oraz przedstawiciel parlamentu, Stefan Krajewski – poseł na Sejm RP.

Grupę przedsiębiorców tworzyli: Witold Karczewski – Prezes Podlaskiej Izby Przemysłowo – Handlowej, Marco Giacomelli – Archiva Group Sp. z o.o., Paweł Zakrzewski – Zakłady Mięsne Zakrzewscy Sp. z o.o., Radosław Wierzbicki – Hartika Sp z o.o., Monika Lipska – Torpol S.A., Stanisław Sobolewski – Prost-key Packing Sp.j.

Prowadzone dyskusje pozwoliły na poznanie realiów codziennej pracy wykonywanej zarówno po stronie samorządu, jak i przedsiębiorców. Zarówno jedni, jak i drudzy ograniczeni są często przepisami prawa, które w dużej mierze stoją na drodze do szybkiego rozwoju przedsiębiorczości. Jednak dobra współpraca obu podmiotów daje szanse na stworzenie płaszczyzny do podejmowania wspólnych działań , a połączenie doświadczeń obu Partnerów pozwoli również na współpracę transgraniczną pomiędzy podmiotami wspierającymi inkubatory przedsiębiorczości i biznes centra.

Kolejna zaplanowana konferencja odbędzie się na Litwie. Uczestniczyć w niej będzie również polska strona.

Całkowity koszt projektu: 591 596,13 €

Gmina Szczuczyn: całkowity koszt zadania: 387 425,23 €

dofinansowanie: 329 338,64 €, wkład władny 58 118,59 €

Mariampol: całkowity koszt zadania 204 138,90 €

dofinansowanie 173 518,06 €, wkład własny: 30 620,84 €

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x