Piknik z Produktem Polskim

0

23 lipca na Placu Targowym w Radziłowie odbył się pierwszy z dwóch świętowanych przez lokalnych mieszkańców „Dni Radziłowa”. Wydarzenie rozpoczął Piknik z Produktem Polskim, którego główną atrakcją był konkurs kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich działających w powiecie grajewskim pn. „Bitwa Regionów”. Do bojów o najsmaczniejszą potrawę, jej najciekawsze przedstawienie i podanie oraz najładniejszą oprawę stoiska walczyło 11 KGW.

Organizatorem wydarzenia z ramienia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi był Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa w Białymstoku z Dyrektor Jadwigą Zabielską na czele, współorganizatorami byli: Agencja Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego i Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, realizatorami natomiast Starostwo Powiatowe w Grajewie i Gmina Radziłów.

Piknik z Produktem Polskim od przywitania gości rozpoczęli: Starosta Grajewski Waldemar Remfeld i Wójt Gminy Radziłów Krzysztof Milewski. W dalszej kolejności pani Jadwiga Zabielska przybliżyła zasady konkursu oraz przedstawiła komisję konkursową, przed którą stała trudna praca oceny potraw. Członkami jury byli: przewodniczącą pani Beata Zielińska z Zespołu Szkół w Niećkowie, pani Bożena Szuba z KRUS-u PT w Grajewie oraz pan Tomasz Krukowski z ARiMR Podlaskiego Oddziału Regionalnego w Łomży. Po losowaniu numerów przez KGW według, których ustalona była kolejność oceniania potraw, zarówno jurorzy jak i przybyli goście ruszyli w kierunku stoisk, aby spróbować wspaniałych dań, a przede wszystkim porozmawiać z przedstawicielkami o ich działalności i dotychczasowych osiągnięciach. Wszyscy byli pod wrażeniem smaków i różnorodności przygotowanych potraw. Lokalna gościnność i serdeczność oczarowała przybyłych i nadała wydarzeniu ciepłej i sympatycznej atmosfery.

Wśród obecnych na wydarzeniu, poza przedstawicielami lokalnych samorządów, jednostek i firm byli: Wiceprezes Rady Ministrów Jacek Sasin, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Lech Kołakowski, Podsekretarz Stany w Ministerstwie Obrony Narodowej Michał Wiśniewski, Poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski, Wojewoda Podlaski Bohdan Paszkowski, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Marek Olbryś, Radna Sejmiku Województwa Podlaskiego Wanda Mieczkowska i wielu innych. W swoich przemówieniach zarówno pan Jacek Sasin, Lech Kołakowski, jak i pan Bohdan Paszkowski podkreślili wagę takich wydarzeń, jednoczących mieszkańców i będących wizytówką naszych regionów na całą Polskę. Gratulując Kołom Gospodyń Wiejskich wspaniałej działalności, podziękowali im za chęć i trud włożony w przekazywanie tradycji, naukę odrębności, a tym samym wyjątkowości kulturowej regionu poprzez potrawy i rękodzieło, które krzewią wśród młodych pokoleń, by te nie zapomniały o swoich korzeniach.

Po długich i bardzo trudnych obradach jury i podjęciu decyzji co do wygranych, nastąpił moment ogłoszenia wyników konkursu. Pierwsze miejsce w konkursie zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Pieńczykowa, które będzie reprezentować nasz powiat w następnym etapie konkursu „Bitwa Regionów” z wygraną potrawą, przepyszną babką ziemniaczaną. Drugie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich „Rzędzianki” z Wąsosza, które przygotowało staropolską golonkę Rzędziana, a trzecie miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Toczyłowa wygrywając przesmaczną pieczoną kaczką.

W trakcie wydarzenia Starosta Grajewski Waldemar Remfeld wręczył również nagrodę w postaci bonu na 500 zł za najładniejsze stoisko, które otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich z Łękowa oraz okolicznościowe trofeum i upominek dla Koła Gospodyń Wiejskich z Radziłowa za godne reprezentowanie powiatu w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów”, w którym zajęły pierwsze miejsce oraz nominację do nagrody „Perła”.

Wyróżniona została także pani Marta Łoś z Koła Gospodyń w Ławsku, która z rąk pana Jacka Sasina otrzymała medal „Zasłużony dla Rolnictwa” za całokształt działalności na rzecz lokalnej społeczności.

Każde z KGW otrzymało także prezenty i upominki od obecnych wójtów i burmistrzów, od przedstawicieli organizatora i współorganizatorów.

Oprawę artystyczną w trakcie imprezy, poprzez wykonanie przepięknych pieśni i utworów, zapewniły nam wspaniałe zespoły: Zespół Seniorita z Grajewa, Koło Gospodyń Wiejskich „Z Grodu Szczuków” ze Szczuczyna oraz Zespół Szkolno-przedszkolny Jarzębinki z Radziłowa.

Wydarzenie poprowadziła pani Kinga Mordasiewicz z Urzędu Gminy Radziłów.

Więcej zdjęć na portalu Facebook: https://www.facebook.com/PowiatGrajewski/

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress