Piosenka o Szczuczynie

0

Piosenka o Szczuczynie…

Czasem, zupełnie niespodziewanie, spotykamy na swojej drodze niezwykłe osoby… Zdecydowanie tym mianem mogę określić Julię i Natalię Rączkę – siostrzany duet, który wzajemnie się uzupełnia. Uzdolniona wokalnie Julia i pełniąca swoistą rolę menadżerki Natalia podjęły się niebagatelnego wyzwania… ale o tym za chwilę.

Całkiem niedawno na Facebooku Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie ogłosiliśmy challenge „Muzyczne Studio online”. Zaproponowaliśmy w tej zabawie stworzenie piosenki o Szczuczynie. Pierwszy wers wyszedł od nas: „Szczuczyn miasto Szczuki” a wszyscy chętni mieli dołączać do zabawy, dodając w komentarzach kolejne wersy. I wiecie co? Udało się! Powstał naprawdę klimatyczny kawałek, lekki w formie, bez bufonady, żartobliwy i co najważniejsze szczery w swoim przekazie. Challenge dobiegł końca, tekst został zapisany i pojawiło się pytanie – co dalej? I tu wkraczają na scenę Julia i Natalia Rączka.

Wokal Julii po raz pierwszy usłyszałem gdy słuchałem nagrań przesłanych w związku z organizowanym przez BCK w Szczuczynie Przeglądem Pieśni Patriotycznych. Komisja Konkursowa przyznała Julii pierwsze miejsce w kategorii młodzież. Przesyłając informację o wynikach, nawiązaliśmy kontakt i tak zaczęła się nasza drobna współpraca. Julia z myślą o Bibliotece – Centrum Kultury w Szczuczynie przesłała nagrania kolęd i pastorałek
i zadeklarowała swoją pomoc w innych wydarzeniach przez nas organizowanych. Niepodzielnie w tym wszystkim towarzyszyła i towarzyszy jej siostra Natalia, która na bieżąco informowała o postępach Julii.

Nie zastanawiały się długo i przyjęły wyzwanie aby zmierzyć się z tekstem piosenki o Szczuczynie. Natalia na bieżąco przesyłała informacje o tym jak Julia „podchodzi” do piosenki, jak się do niej przymierza, jaką ma wizję jeśli chodzi o jej prezentację.

A teraz chciałbym zaprosić Was do przeczytania krótkiego wywiadu z Julią Rączką – mieszkanką Bielska – Białej oddalonego blisko 570 km od Szczuczyna… Muzyka nie zna granic – w tym przypadku na pewno.

Andrzej Kosmowski (A.K.): Julio, chciałbym aby mieszkańcy naszego miasta dowiedzieli się trochę więcej o Twojej osobie a więc proszę o kilka słów…

Julia Rączka (J.R.): Nazywam się Julia Rączka. Mam 15 lat. Jestem uczennicą 8 klasy Szkoły Podstawowej nr 33 im. Kornela Makuszyńskiego w Bielsku-Białej. Uczęszczam do Popołudniowej Szkoły Muzycznej I stopnia w klasie fortepianu. Gram również na gitarze elektrycznej. Uwielbiam śpiewać. Jest to moja pasja. Rozwijam ją obecnie pod kierunkiem p. Aleksandry Stępień i p. Marty Świątek – Stanienda.

Oprócz tego gram też w musicalu pt.: „W poszukiwaniu Kopciuszka” w MDK w Jaworznie.

Od 2012r. należę do Wokalno – Instrumentalnego Zespołu „Włóczykije”.

W wolnym czasie najczęściej słucham muzyki. Moi muzyczni idole to Harry Styles, Celine Dion, Jessie J, zespół One Direction. Uwielbiam również oglądać musicale. Najbardziej do gustu przypadł mi „The Greatest Showman” i „Mamma Mia! Here we go again”. Lubię też czytać kryminały m.in. Harlana Cobena i Agathy Christie.

A.K.: Kiedy zaczęła się Twoja przygoda z muzyką?

J.R.: Moja przygoda z muzyką zaczęła się w wieku 3 lat, kiedy zaprosiła mnie na zajęcia do Dziecięcego Chórku „Pinokio” moja pierwsza pani instruktor. Z sentymentem wspominam p. Barbarę Marcinkiewicz i p. Agnieszkę Dylik.

A.K.: Mogłabyś dokończyć zdanie? „Kiedy śpiewam czuję…”

J.R.: … się szczęśliwa, ponieważ śpiew i muzyka sprawiają mi dużo radości.

A.K.: Twoje osiągnięcia muzyczne budzą podziw. Z których jesteś najbardziej dumna?

J.R.: Najbardziej jestem dumna ze zdobytego niedawno GRAND PRIX na Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki DoReMi w Ozimku. Jeśli chodzi o inne osiągnięcia to wspomnę tu chociażby I miejsce w 18 Ogólnopolskim Konkursie Piosenki Angielskiej w Nowym Targu (2020), I miejsce w Przeglądzie Pieśni Patriotycznej w Szczuczynie (2020), II miejsce w III Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Polskiej „Płytoteka” (2020) oraz II miejsce w XXVII Międzynarodowym Festiwalu Piosenki Żory.

A.K.: Jak do Twoich osiągnięć wokalnych podchodzą znajomi, przyjaciele, rodzina?

J.R.: Zawsze cieszą się moim szczęściem i są ze mnie dumni.

A.K.: Kto jest dla Ciebie największym wsparciem?

J.R.: Moim największym wsparciem są dla mnie moja najbliższa rodzina i przyjaciele.

A.K.: Skąd czerpiesz muzyczne inspiracje? Co Cię motywuje?

Inspirują mnie musicale oraz moi ulubieni artyści. Motywują mnie wszystkie osiągnięcia, które zdobywam i wsparcie bliskich.

A.K.: Jakich rad udzielisz swoim rówieśnikom, którzy zaczynają przygodę z muzyką, którzy chcieliby śpiewać?

J.R.: Na początku trzeba udać się do nauczyciela śpiewu i zaczynać od prostszych piosenek, a nie porywać się od razu do repertuaru gwiazd, ponieważ piosenki te wymagają świetnego warsztatu i emisji głosu – przez trudy do gwiazd. Nie można także zniechęcać się pierwszymi niepowodzeniami i dalej robić swoje, czyli ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć.

A.K.: Wygrywasz 1000000 zł w Totka. Co robisz?

J.R.: Spełniam swoje marzenia. Mogłabym kupić za to wszystkie sprzęty niezbędne abym mogła spełniać się muzycznie, mogłabym podróżować, gdzie tylko bym chciała.

A.K.: Co jest tak naprawdę ważne dla Ciebie, kiedy myślisz o przyszłości?

J.R.: Obecne czasy pokazują, że nie warto patrzeć daleko w przyszłość tylko żyć chwilą
i cieszyć się tym, co tu i teraz.

A.K.: Dziękuję za poświęcony czas.

Serdecznie dziękuję Julii i Natalii za przyjęcie wyzwania i przygotowanie „Piosenki o Szczuczynie”. Dziękuję za Waszą komunikatywność, otwartość, bezinteresowność, optymizm, odwagę i olbrzymie zaangażowanie w to co robicie. Życzę kolejnych sukcesów na niwie muzycznej i mam cichą nadzieję także wokalnych występów w przyszłości w Szczuczynie.

Andrzej Kosmowski

Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress