Podlaskie podróże Gwiazdy z BCK w Szczuczynie

0

Z okazji 330. rocznicy nadania praw miejskich Szczuczynowi maskotka Gwiazda Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie wyruszyła w wyjątkową podróż po szesnastu województwach i dziewiętnastu bibliotekach, która z pewnością zapisze się nie tylko w historii naszej biblioteki i miasta ale też w historii wszystkich bibliotek, które Gwiazda odwiedzi.

Towarzyszy jej „Podróżnicza kronika Gwiazdy”, w której przy pomocy bibliotekarek i bibliotekarzy spisuje podróżnicze relacje. Podróż Gwiazdy pozwoli też jej i nam lepiej poznać inne biblioteki i zespoły w nich pracujące.

Gwiazda swoją podróż rozpoczęła od województwa podlaskiego. Z rodzinnego Szczuczyna wyruszyła do Gminnej Biblioteki Publicznej w Krypnie Kościelnym gdzie powitała ją dyrektor Beata Rogalska wraz z Pauliną Roszkowską. Ten niezwykle kreatywny duet biblioteczny sprawił, że Gwiazda czuła się jak w domu! Z wielkim zainteresowaniem obejrzała krypniańską bibliotekę, eksponowaną w niej wystawę zdjęć „Uchwycić nieuchwytne” będącą efektem pracy młodzieży w ramach Programu Równać Szanse. Odwiedziła Gminny Ośrodek Kultury w Krypnie Wielkim zgłębiając historię jego działalności oraz przyjrzała się bliżej działalności zespołu Mażoretki Krypno. Wpadła też z wizytą do drużyny Krypnianki Krypno. Spotkała się również z dziećmi z grupy Jagódki i Malinki. Zwiedziła sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia (Parafia pw. Narodzenia NMP w Krypnie) oraz podziwiała malownicze krajobrazy z wieży widokowej w Górze.

Z krypniańskiej biblioteki Gwiazda pojechała do Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Łapy. W podróży towarzyszył jej bibliotekarski zespół z Krypna. Wszystkich ich powitała Małgorzata Roszkowska – dyrektor biblioteki w Łapach, która wraz ze swoimi współpracownikami przygotowała moc atrakcji z myślą o Gwiazdce. Wielkie ukłony za pomysłowość i ogromne zaangażowanie!

I tak szczuczyńska Gwiazda zwiedziła działy znajdujące się w bibliotece oraz trzy Filie Biblioteczne m.in. w Daniłowie Dużym, Płonce Kościelnej i Uhowie. Odwiedziła Plac Solidarności z tężnią solankową oraz Plac Niepodległości, nowo wybudowany plac zabaw, Dom Kultury w Łapach oraz Galerię „Pod Zegarem” a także nową infrastrukturę rekreacyjną nad rzeką Narew w Uhowie i rozciągającymi się stamtąd pięknymi widokami. Zasmakowała też w morsowaniu dzięki Uhowskim Morsom!

Biblioteki goszczące Gwiazdę mają okazję poznać niezwykłą historię Szczuczyna, w którym na przestrzeni wieków mieszały się kultury i religie oraz historię życia założyciela
i właściciela Szczuczyna – podkanclerzego Stanisława Antoniego Szczuki, wybitnego męża stanu, doradcy królów polskich, jednego z głównych przywódców politycznych kraju przełomu XVII i XVIII wieku, mecenasa artystów i uczonych, bibliofila, który stworzył miejsce gdzie żyjemy, mieszkamy, uczymy się, pracujemy i rozwijamy.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji i zespołom bibliotecznym z Krypna i Łap za przyjęcie
i gościnę Gwiazdy oraz szereg atrakcji, które sprawiają, że ta podróż jest tak wyjątkowa!

Gwiazda opuściła już województwo podlaskie. Aktualnie gości w Gminnej Bibliotece Publicznej w Baniach Mazurskich w województwie warmińsko – mazurskim – o czym więcej niebawem!

Po zakończeniu podróży zgromadzone przez Gwiazdę pamiątki, zdjęcia i nagrania oraz „Podróżnicza kronika Gwiazdy” zostaną zamknięte w kapsule czasu na dziedzińcu szczuczyńskiej biblioteki.

Andrzej Kosmowski

Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie

Foto / video:

Gmina Biblioteka Publiczna w Krypnie Kościelnym

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy

PS. koniecznie zajrzyjcie tutaj:

https://www.facebook.com/bibliotekakrypno

https://www.facebook.com/bibliotekalapy

https://www.facebook.com/UhowskieMorsy

http://www.lapy.pl/index.php/aktualnosci/3309-gwiazda-z-biblioteki-centrum-kultury-w-szczuczynie-z-wizyta-w-lapach

https://bialystok.tvp.pl/58623549/szczuczynska-gwiazda-pomysl-na-promocje-miasta-ale-tez-wojewodztwafot-tvp3-bialystok

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress