Podróże Gwiazdy (cz. 2)

0

Ponad 2000 km podróży Gwiazdy

Z okazji 330. rocznicy nadania praw miejskich Szczuczynowi maskotka Gwiazda Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie udała się w wyjątkową podróż, która z pewnością zapisze się nie tylko w historii naszej biblioteki i miasta ale też w historii wszystkich bibliotek, które Gwiazda już odwiedziła a także odwiedzi.

Po niezwykle udanych i pełnych atrakcji wizytach w Gminnej Bibliotece Publicznej w Krypnie, Bibliotece Miasta i Gminy Łapy oraz Gminnej Bibliotece Publicznej w Baniach Mazurskich, Gwiazda wyruszyła w podróż do Biblioteki – Ośrodka Kultury w Konarzynach w województwie pomorskim gdzie świętowała Międzynarodowy Dzień Książki i Praw Autorskich w gronie najmłodszych mieszkańców miasta.

Następnie wyruszyła do Miejskiej Biblioteki w Szczecinie gdzie z uwagą zapoznała się z prężną działalnością bibliotecznych filii: nr. 7, nr.4, nr. 12 szczecińskiej biblioteki oraz uczestniczyła w różnych warsztatach skierowanych do najmłodszych.

W Międzyzdrojach dzięki zaangażowaniu bibliotecznej ekipy tamtejszej biblioteki Gwiazda zwiedziła i zobaczyła m.in. Aleję Gwiazd, Park Zdrojowy, Park Aktywności, Muzeum Wolińskie Parku Narodowego a po jakże aktywnych dniach mogła odpocząć na plaży nad Bałtykiem. Z wielkim entuzjazmem wzięła też udział w korepetycjach z języka polskiego dla maturzystów oraz świetnie się bawiła na polsko – ukraińskich warsztatach kulinarnych w Wapnicy. Gwiazda z dumą zasiadła w jury konkursu plastycznego: „Pomaganie jest fajne”.

Kolejnym punktem na mapie podróży Gwiazdy była Gminna Biblioteka Publiczna w Kęsowie w województwie kujawsko – pomorskim gdzie szczuczyńska Podróżniczka wędrowała ptasim szlakiem na Wzgórze Wilhelma na szlaku Adamkowo – Bralewnica.

Po ekscytujących przeżyciach w wizytowanych bibliotekach Gwiazda dotarła do stolicy gdzie zatrzymała się w Bibliotece Publicznej w Dzielnicy Wola m.st. Warszawa. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu dyrekcji i bibliotekarki Magdaleny Sierakowskiej Gwiazda zwiedziała Warszawę wzdłuż i wszerz. Jako zapalona fanka piłki nożnej nie pominęła wizyty na Stadionie Narodowym! W międzyczasie odpoczywała w Bibliotecznej Strefie Gier gdzie poznała podobne sobie maskotki i brała udział w wielu ciekawych spotkaniach z najmłodszymi.

Z Warszawy Gwiazda pojechała do Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim. Tam pracownicy biblioteki zabrali ją w podróż na hulajnodze przez miasto. Takie eskapady Gwiazda po prostu uwielbia!

Aktualnie Gwiazda gości w Bibliotece Publicznej w Bytomiu Odrzańskim w województwie lubuskim. Z niecierpliwością czekamy na relację z wizyty!

Biblioteki goszczące Gwiazdę mają okazję poznać niezwykłą historię Szczuczyna, w którym na przestrzeni wieków mieszały się kultury i religie oraz historię życia założyciela i właściciela Szczuczyna – podkanclerzego Stanisława Antoniego Szczuki, wybitnego męża stanu, doradcy królów polskich, jednego z głównych przywódców politycznych kraju przełomu XVII i XVIII wieku, mecenasa artystów i uczonych, bibliofila, który stworzył miejsce gdzie żyjemy, mieszkamy, uczymy się, pracujemy i rozwijamy.
W tym celu zabiera ze sobą książki, „Kościół pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny – perła baroku polskiego w Szczuczynie” i „Dzieje Miasta i Gminy Szczuczyn” autorstwa Janusza Siemiona – dyrektora Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie, które wypożyczyła z bibliotecznych zbiorów.

Po zakończeniu podróży zgromadzone pamiątki, zdjęcia i nagrania oraz „Podróżniczą kronikę Gwiazdy” umieścimy w kapsule czasu na dziedzińcu biblioteki. Przyszłe pokolenie będą mogły odtworzyć trasę bibliotecznej maskotki i – w co głęboko wierzymy – powtórzyć to przedsięwzięcie!

Serdecznie dziękujemy dyrekcji i zespołom bibliotecznym wszystkich bibliotek, które Gwiazda do tej pory odwiedziła za zaangażowanie i szereg pozytywnych komentarzy dotyczących akcji #PodrozeGwiazdy.

ZAPRASZAMY DO ŚLEDZENIA PODRÓŻY GWIAZDY NA NASZYM BIBLIOTECZNYM FACEBOOKU.

Andrzej Kosmowski / koordynator „Podróży Gwiazdy”

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress