Poseł pomógł w odbudowie klasztoru w Nowogródku

0

Mieczysław Baszko na Białorusi 3-4.06.2017

Poseł na Sejm RP Mieczysław Kazimierz Baszko bardzo angażuje się i wspiera wszelkie działania związane z pomocą naszym rodakom za granicami naszego kraju. Dowodem jest fakt, że zasiada w komisji łączności z Polakami za Granicą.
W dniach 3-4 czerwca 2017r. przebywał w Nowogródku na Białorusi, gdzie uczestniczył w bardzo ważnym wydarzenia istotnym dla naszych rodaków w Nowogródku i całym rejonie związanym z historią tych ziem i dziedzictwem Polski, a mianowicie otwarciem po wieloletniej odbudowie budynku dawnego klasztoru podominikańskiego.
Nowogródek to stary gród, o którym wzmianki są już X wieku, to tu ślub z ostatnią żoną Sonką brał ślub Władysław Jagiełło, a dominikanie mieli jedną ze swoich siedzib. W budynku klasztornym działało w latach 1797–1834 gimnazjum, w którym uczył się m.in. najsłynniejszy nowogrodzianin — Adam Mickiewicz, urodzony 24.12.1798 roku.
Budynek klasztorny w okresie zaborów przechodził różne koleje losów, mieścił się tu m.in.są grodzki, administracja lokalna, ale najgorsza była II wojna światowa i lata powojenne. Budynek został wysadzony w powietrze i do początku lat 90 tych XX wieku w centrum Nowogródka straszyły ruiny.
Ruiny klasztoru oraz znajdujący się obok kościół p.w. św. Michała Archanioła został przekazany Diecezji Grodzieńskiej i rozpoczął się etap odbudowy i przywracania obiektu społeczności katolickiej. Od 2002r. rozpoczęto miejscowymi siłami, przy pomocy finansowej Kawalerów Maltańskich z Niemiec odbudowę budynku klasztornego, ale jak zawsze były przeszkody i tak było w tym przypadku. Kryzys lat 2007-2008 w znaczącym stopniu ograniczył postęp prac i wówczas Diecezja Grodzieńska szukała wszędzie pomocy. Na apel odpowiedziało Stowarzyszenie Pomocy Rubież w Białymstoku, którego członkiem i to bardzo aktywnym od samego początku jest Mieczysław Baszko.
Zostały podpisane stosowne porozumienia i ta organizacja, a praktycznie wszyscy jej członkowie rozpoczęli poszukiwania ludzi dobrej woli, sponsorów, darczyńców którzy pomogliby zakończyć ten projekt. W 2007r. budynek był w stanie surowym.
Po wielu latach i dzięki ogromnemu zaangażowaniu, a m.in. przypominaniu o naszej historii, udało się zakończyć główny etap odbudowy, tj. uruchomić w budynku klasztornym jak mówi ksiądz biskup Aleksander Kaszkiewicz ordynariusz Diecezji Grodzieńskiej – Dom Miłosiedzia, a w naszych projektach Centrum Edukacyjno – Turystyczne, które będzie pełniło rolę spotkań polskiej mniejszości, miejsca noclegowe na pięknej trasie historycznej związanej z Mickiewiczem, Radziwiłłami, Tyszkiewiczami, miejsca wypoczynku np. w czasie wakacji dla dzieci (marzeniem jest aby odpoczywały tu dzieci z Polski i Białorusi).
Uroczystości 3 czerwca 2017r. zgromadziły wielu gości z Polski. Rozpoczęły się uroczystą mszą świętą, a następnie ksiądz biskup Aleksander Kaszkiewicz poświęcił budynek, wszystkie pomieszczenia i odsłonił tablicę pamiątkową upamiętniającą osoby, firmy, instytucje, dzięki którym budynek Dom Miłosierdzia mógł powstać i zostać przekazany społeczeństwu.

Podczas uroczystości skierowano dużo życzliwych słów pod adresem posła Mieczysława Baszko, który był jednym z najbardziej zaangażowanych ludzi przy realizacji tego projektu. Podziękowania skierował Biskup Grodzieński Aleksandra Kaszkiewicz również i do innych ofiarodawców m.in., do ks. kanonika Aleksandra Sosnowskiego, ks. dr Jerzego Żegaryna, Józefa Kulikowskiego i Bronisławy Tomaszewskiej ze Stowarzyszenia Rubież, a przede wszystkim sponsorów których środki finansowe oraz dary rzeczowe ( instalacje, wyposażenie) pozwoliły uruchomić obiekt.
Biskup Grodzieński podziękował posłowi oraz delegacji z Polski za przyjazd do Nowogródka oraz za wsparcie finansowe, życzliwość i dobre serce przy odbudowanie klasztoru.
W niedzielę 4 czerwca 2017 r., odbyła się uroczysta msza święta i wyjazd połączony ze zwiedzaniem zamku w Mirze, Nieświeżu i mauzoleum Radziwiłłów w kościele w Nieświeży.
Na zakończenie dwudniowej wizyty rozmawiano o problemach w utrzymaniu, a często odbudowie, rekonstrukcji zabytków sakralnych na terenie Diecezji Grodzieńskiej. Są to piękne obiekty tak bardzo związane z historią i dziedzictwem Polski, że na pewno wymagają naszego zainteresowania i wsparcia w bardzo ambitnych planach Diecezji Grodzieńskiej. Najważniejszym takim zabytkiem jest klasztor Brygidek z XVII w Grodnie oraz stojący na dziedzińcu klasztornym XVII wieczny drewniany lamus. Jak zawsze poseł M. Baszko i to wyzwanie podjął i obiecał starania ośrodki na tę piękną budowlę w centrum Grodna.

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress