Pożar na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego

0

12 kwietnia 2020 roku o godzinie 11.20. grajewscy strażacy otrzymali zgłoszenie o pożarze suchej trawy i trzciny na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego w okolicach miejscowości Mścichy gm. Radziłów. Pożar zauważył jeden z mieszkańców miejscowości Mścichy, który nie potrafił przekazać bardziej szczegółowych informacji odnośnie zdarzenia.

Jako pierwszy pod wskazany adres dojechał zastęp GBA 2,5/16 z Ochotniczej Straży Pożarnej w Klimaszewnicy. Dowódca przekazał dyżurnemu stanowiska kierowania informację, że pożar obejmuje swym zasięgiem powierzchnię około 3 ha i przy sprzyjających warunkach pogodowych szybko się rozprzestrzenia we wszystkich kierunkach. Ustalono również, że dojazd do pożaru samochodami ratowniczo-gaśniczymi jest niemożliwy ze względu na grząski i podmokły teren, a jedynym sposobem dotarcia na miejsce pożaru był przemarsz strażaków na znaczną odległość.

Działania ratowniczo-gaśnicze prowadzono głównie przy użyciu tłumic i łopat, a w miejscach, w których znajdowały się cieki wodne wykorzystywano pompy pływające i podawano prądy gaśnicze wody. Ze względu na rozmiary i charakter zdarzenia oraz zagrożony kompleks leśny, Kierujący Działaniem Ratowniczym podjął decyzję o zadysponowaniu na miejsce pożaru samolotu gaśniczego. Samolot patrolowo-gaśniczy dokonał 5 zrzutów wody w miejsca niedostępne dla strażaków i tereny leśne, w kierunku których rozwijał się pożar.

Akcję ratowniczo-gaśniczą przez 9 godzin prowadziło łącznie 9 zastępów i 44 strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie oraz jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Białaszewa, Ciemnoszyj, Klimaszewnicy, Radziłowa, Słucza i Wąsosza.

Nieodpowiedzialne działanie człowieka doprowadziło do pożaru, w wyniku którego spaleniu uległo niemal 100 ha trawy i trzciny powodując nieodwracalne zamiany w ekosystemie. Dzięki ofiarności strażaków, okolicznych mieszkańców i podmiotów współdziałających uratowano mienie o wartości 500 tys. zł.

Opracowanie: st. kpt. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia: archiwum KP PSP w Grajewie, OSP KSRG w Radziłowie

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress