Prace konserwatorskie na szczuczyńskim cmentarzu w ramach IV kwesty „ Ratujemy zabytki szczuczyńskiej nekropolii”

0

Prace konserwatorskie na szczuczyńskim cmentarzu w ramach IV kwesty

Ratujemy zabytki szczuczyńskiej nekropolii”

IV kwesta z cyklu „Ratujemy zabytki szczuczyńskiej nekropolii” odbyła się w dniach 01 i 02 listopada 2017. Wzięło w niej udział ok. 70 wolontariuszy, którzy zebrali 5926,22 zł. Ponieważ zbiórka środków trwała do 31.05.2018r., a na jej konto wpływały datki/ darowizny, to łączna kwota zebranych środków wyniosła 6824,13 zł.

Stowarzyszenie „Nasz Szczuczyn” wraz z proboszczem naszej parafii ks. Jackiem Majkowskim już jesienią 2017 roku podjęli decyzję które nagrobki zostaną odrestaurowane. Prace konserwatorskie rozpoczęły się wiosną 2018 roku. Pani Lucyna i Wojciech Markiewicz, prowadzący Pracownię Konserwacji Zabytków w Białymstoku, którzy współpracują z nami od I kwesty rozpoczęli pracę przy wybranych pomnikach: Henia Piaskowskiego z 1910 roku, Marianny Sulewskiejz 1911 roku oraz Alexego Łapczyńskiego
z 1909 roku. Do pracowni zostały przewiezione wszystkie elementy metalowe nagrobków oraz części wykonane z piaskowca i kamienia. Ustalono też wstępny harmonogram prac, który przewidywał że część prostszych prac ziemnych przy nagrobkach wykonają społecznie członkowie Stowarzyszenia, celem zmniejszenia kosztów.

Zgodnie z ustaleniami w ciągu lata członkowie Stowarzyszenia przy wydatnej pomocy pana Artura Świderskiego, prowadzącego Zakład Betoniarsko – Kamieniarski wykonali nowe betonowe płyty nagrobne oraz podstawy pod postumenty. Konserwatorzy odrestaurowali zabytkowe elementy nagrobków, czyli: metalowe balustrady i krzyż, postumenty z piaskowca i kamienia, płyty epitafialne oraz cynkową figurę „Chrystusa”, którą umieścili na nowym krzyżu ze sztucznego kamienia. Wszystkie nagrobki zostały odpowiednio zabezpieczone, a stan nagrobków i szczegółowy przebieg prac został udokumentowany.

Przypominamy, że wszystkie prace konserwatorskie na szczuczyńskim cmentarzu prowadzone są za zgodą ks. proboszcza Jacka Majkowskiego i wiedzą Urzędu Konserwacji Zabytków.

W tym roku zorganizujemy kolejną, V już kwestę. Planujemy, że odbędzie się ona w dniach 31.10.–02.11.2018. Zapraszamy wszystkich chętnych do zgłaszania się w siedzibie Stowarzyszenia (ul. Łomżyńska 11).

Renata Markiewicz

Janusz Siemion

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress