Radni Szczuczyna uchwalili Budżet Obywatelski

1
Z roku na rok coraz więcej samorządów decyduje się na budżet partycypacyjny. Na dzisiejszej sesji Rada Miejska w Szczuczynie zdecydowała o wprowadzeniu budżetu obywatelskiego. Nie jest jeszcze znana kwota jaka zostanie przekazana do dyspozycji mieszkańców miasta.  Postanowiono, że ustalona zostanie w późniejszym terminie przy uchwalaniu planu finansowego na 2017 rok.
W całej Polsce wiele samorządów zdecydowało się na ten rodzaj wydatkowania publicznych pieniędzy. To mieszkańcy decydują na co przeznaczą część pieniędzy począwszy od ochrony środowiska, budowy dróg czy polityki społecznej, poprzez edukację, kulturę, sport, a na sprawach związanych z bezpieczeństwem kończąc. Z najbliższych miast z powodzeniem budżety obywatelskie realizują Grajewo, Ełk, Łomża, Białystok i Suwałki.
Budżet obywatelski nazywany również partycypacyjnym to proces w którym mieszkańcy decydują o przeznaczeniu części lub całości budżetu danego miasta lub gminy. Decyzje mogą być podejmowane bezpośrednio przez mieszkańców bądź za pośrednictwem organizacji społecznych. Najważniejszym elementem budżetu obywatelskiego są regularne spotkania mieszkańców z przedstawicielami władz, podczas których rozmawia się o przeznaczeniu wspólnych pieniędzy. Jest to  forma włączania mieszkańców w proces współdecydowania o kierunku wydatkowania środków publicznych przyjęła się z powodzeniem w wielu miastach, czy Szczuczyn potrzebuje budżetu obywatelskiego?
Obywatele, mieszkańcy mają możliwość zgłaszania propozycji co ich zdaniem powinno zostać zrealizowane w danym roku budżetowym oraz wybierania spośród nich podczas głosowania. Mieszkańcy mają prawo do współdecydowania o budżecie miasta ponieważ to oni go tworzą płacąc podatki, a rolą miasta jest zaspokojenie zbiorowych potrzeb jego mieszkańców. Uczestniczenie w procesie tworzenia budżetu daje mieszkańcom możliwość  informowania władz o niezaspokojonych potrzebach oraz podejmowania decyzji, które z potrzeb zbiorowych będą zaspokajane w pierwszej kolejności.
Działania zawierają się w kilku prostych krokach:
KROK I – Poznaj kwotę w budżecie obywatelskim oddaną do Twojej dyspozycji.
KROK II – Rozpoznaj potrzeby i zgłoś do realizacji jedną z nich.
KROK III – Zdobądź poparcie dla swego pomysłu i wygrajcie razem w głosowaniu.
KROK IV – Włącz się aktywnie w realizację zadania przez Urząd Miejski.
KROK V – Ciesz się sukcesem własnym i Twojego zespołu w realizacji zadania.
Udostępnij:

1 komentarz

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress