Regionalne lotnisko w podlaskim?

0

W Podlaskiem ma się odbyć referendum w sprawie budowy regionalnego lotniska – zdecydował o tym we wtorek Naczelny Sąd Administracyjny. Uchylił też przy tym orzeczenie sądu wojewódzkiego, który oddalił skargę pomysłodawców takiego głosowania.

Na takie referendum nie zgodził się dwa lata temu sejmik województwa podlaskiego, ale pomysłodawcy głosowania złożyli skargę do sądu administracyjnego. Chodziło o przekroczony, miesięczny termin na rozpoznanie przez sejmik takiego wniosku, popartego kilkudziesięcioma tysiącami podpisów.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku trzy razy skargę pomysłodawców referendum oddalał. Dwa wcześniejsze orzeczenia NSA uchylał i sprawę zwracał do ponownego rozpoznania.

We wtorek zaskarżone orzeczenie WSA z maja tego roku uchylił, ale też – jak poinformował PAP wydział informacji sądowej NSA – zarządził przeprowadzenie referendum wojewódzkiego, na wniosek mieszkańców, „w przedmiocie budowy w województwie podlaskim regionalnego portu lotniczego”.

„Wygraliśmy przed NSA i referendum się odbędzie(…). NSA obalił tym samym wyrok WSA wraz z jego wykładnią, przyznając rację wnioskodawcom” – skomentował na gorąco Paweł Myszkowski, przedstawiciel komitetu referendalnego.

Pytanie, które komitet chce w tym głosowaniu zadać, brzmi: „Czy jest Pan/Pani za wybudowaniem w województwie podlaskim regionalnego portu lotniczego?”.

Już kilka lat temu władze samorządowe województwa podlaskiego podjęły decyzję o rezygnacji z budowy regionalnego lotniska, tłumacząc to kosztami inwestycji przy braku unijnego dofinansowania i oceniając przy tym, iż będzie trzeba do jego funkcjonowania dokładać.

To po tej decyzji grupa zwolenników budowy lotniska podjęła inicjatywę referendalną, uważając, że o potrzebę takiej inwestycji trzeba zapytać mieszkańców.

Po ostatnich wyborach parlamentarnych w zarządzie województwa podlaskiego doszło do zmian (marszałek województwa Mieczysław Baszko został posłem PSL), ale nowy marszałek Jerzy Leszczyński (PSL) podtrzymał stanowisko, że samorząd nie ma w planie budowy regionalnego portu lotniczego. On również powoływał się na nieopłacalność takiej inwestycji, podając przykłady kilku takich lotnisk w Polsce.

http://forsal.pl

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress