Rekonstrukcja walk z 1939 roku

0

W niedzielę 6 września b.r. (w 72 rocznicę) w Grabowie odbyła się rekonstrukcja wypadu Podlaskiej Brygady Kawalerii poza granicę z Prusami Wschodnimi z 1939 roku.
Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w intencji Ojczyzny. Następnie na cmentarzu parafialnym odbył się Apel Poległych. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Poległych za Polskę 1939-45 kompania reprezentacyjna wojska oddała salwę honorową .
Przed rekonstrukcją wypadu zaprezentowały się amazonki ze Stowarzyszenia Sportowo-Jeździeckiego z Grabowa w Kadrylu Ułańskim. W rekonstrukcji udział wzięło kilkudziesięciu miłośników historii w strojach i ze sprzętem z epoki odtwarzając sceny batalistyczne. Szczególnej atmosfery dodawał samolot „bombardujący” polskie oddziały. Po zakończeniu widowiska miłośnicy historii i zgromadzeni widzowie nagrodzili gorącymi brawami odtwórców walk.
Głównymi organizatorami uroczystości byli: Wójt Gminy Grabowo, Stowarzyszenie Sportowo-Jeździeckie im. 10 Pułku Ułanów Litewskich, Proboszcz Parafii Grabowo i Gminny Ośrodek Kultury w Grabowie.

https://youtu.be/bqlTbDoEIeU

Tekst, zdjęcia i film: Andrzej Szabelski

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress