102. rocznica urodzin rtm. Wiktora Konopko

0

20.09.2015r. o godz. 17.00 w szczuczyńskiej świątyni odbyła się uroczysta msza święta poświęcona rocznicy 102. urodzin rotmistrza Wiktora Konopko.

DOWÓDCA 9. PSK AK ROTM. W. KONOPKO
  
Wiktor Konopko urodził się 20.09.1912 w Szczuczynie. Z rodziną, w tym z bratem Kazimierzem, mieszkał w parterowym domu przy ul. Wąsoskiej 10.

Ojciec jego poległ biorąc udział w wojnie z bolszewikami 1920 r. W związku z tym jego syn otrzymał prawo do bezpłatnej nauki w Korpusie Kadetów w Rawiczu. Wiktor Konopko skorzystał z tej możliwości i w 1929 roku skończył Korpus Kadetów nr 3 w Rawiczu, wybierając zawodową służbę wojskową. Trafił do 9 Pułku Strzelców Konnych, z którym to wziął udział w kampanii wrześniowej 1939 r. przechodząc cały szlak bojowy aż do Kocka. Po bitwie pod Kockiem został awansowany do stopnia podporucznika.

Uniknął niewoli niemieckiej i powrócił w rodzinne strony, gdzie rozpoczął działalność konspiracyjną. Wiosną 1943 r. został skierowany przez „Mścisława” na stanowisko II zastępcy Komendanta Obwodu. W marcu 1944 r. objął stanowisko komendanta Obwodu Grajewskiego. W ramach Akcji Burza przeprowadził koncentrację 9 Pułku Strzelców Konnych AK na terenach byłej miejscowości Grzędy (spacyfikowanej w 1943 r.) położonej w obrębie rezerwatu Czerwone Bagno i poprowadził pułk do ostatniej bitwy z Niemcami 8/9 września 1944 r., w której poległ

Rotmistrz Wojska Polskiego Wiktor Konopko, jako patriota i ostatni komendant 9.PSK AK Obwodu Grajewo został odznaczony Krzyżem Walecznych oraz Orderem Wojennym Virtuti Militari, który jest nie tylko najwyższym polskim orderem wojennym, ale też najstarszym i o wielkim znaczeniu odznaczeniem bojowym.

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress