Rodzicu, szkolne opłaty są dobrowolne

0

Początek roku szkolnego jest dla, każdego rodzica czasem wzmożonych wydatków, szkoły i przedszkola pobierają od rodziców różne opłaty. Należy jednak pamiętać, że opłaty w szkole publicznej są dobrowolne.

Sprawdź za co nie musisz płacić:

W SZKOLE:

  1. E-dzienniki: szkoły nie mogą pobierać opłat od rodziców za korzystanie z dziennika elektronicznego.
  2. Ubezpieczenie: rodzice nie muszą obowiązkowo ubezpieczać dzieci w szkołach, także w czasie wycieczki i imprezy szkolnej organizowanych w kraju. Ubezpieczenie wypadkowe NNW jest dobrowolne dla wszystkich. Co więcej, dyrektor nie może żądać od rodziców jakichkolwiek oświadczeń jeśli rodzic z ubezpieczenia w szkole rezygnuje.
  3. Rada Rodziców: składka jest absolutnie dobrowolna. Nikt nie może zmuszać rodzica do jej uiszczenia.

W PRZEDSZKOLU:

  1. Od dwóch lat rodzice mają zagwarantowane ograniczenie wysokości opłat pobieranych przez publiczne przedszkole. Co najmniej 5 godzin dziennie jest bezpłatnych, a za kolejne godziny rodzice płacą maksymalnie 1 zł.
  2. Za zajęcia dodatkowe prowadzone przez przedszkole rodzice nie ponoszą dodatkowych opłat.
  3. Przedszkole nie może pobierać dodatkowych opłat na zakup np. środków czystości, artykułów papierniczych wykorzystywanych na zajęciach itp.

Więcej informacji znaleźć można w „Niezbędniku dla ucznia, rodzica i nauczyciela na rok szkolny 2015/2016”.

Zobacz, także: ulotka-darmowe-podreczniki

Źródło: Ministerstwo Edukacji Narodowej

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress