Roszczenia rolników o zrekultywowanie gruntów i odszkodowania

2

Od trzech lat około 30 ha gruntów rolnych przysypanych jest ziemią z pasa budowy obwodnicy Szczuczyna, jest to urobek zalegający na prywatnych gruntach obejmujący ponad 200 tys. metrów sześciennych ziemi. Rolnicy ze Szczuczyna i okolic corocznie ponoszą  straty od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, ponieważ nie mogą uprawiać niezrekultywowanej ziemi, jak również pobierać unijnych dopłat bezpośrednich.

Hiszpańska firma- pierwszy wykonawca obwodnicy  była zobowiązana do uprzątnięcia terenu, jednak w 2013 opuściła plac budowy zostawiając hałdy sięgające nawet do wysokości 3 m, które w chwili obecnej porośnięte są już krzakami.

Burmistrza Szczuczyna Artur Kuczyński, który wypowiedział się w interesie poszkodowanych rolników już w 2013 roku apelował do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o uprzątnięcie terenu i zrekultywowanie gruntów.

Obecnie w Starostwie Powiatowym w Grajewie trwa postępowanie administracyjne na wniosek rozgoryczonych rolników mające ustalić kto odpowiada za taki stan rzeczy i kto powinien przywrócić ziemię do stanu używalności, czy inwestor- Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, czy może wykonawca- hiszpańska firma. Z 30 poszkodowanych rolników już tylko kilkunastu walczy o sprawiedliwość.

Podczas wizji lokalnej w obecności inwestora i pierwszego wykonawcy oraz rolników, burmistrza i urzędników starostwa spisano zeznania poszkodowanych gospodarzy.  Wszyscy zainteresowani oczekują teraz na wiążąca opinię ze Starostwa Powiatowego w Grajewie.

Oddzielne postępowanie w sprawie- odszkodowawcze toczy się przed Sądem Rejonowym w Grajewie.

Źródło: białystok.tvp.pl

Udostępnij:

2 komentarze

  1. Koledzy rolnicy 2 lata no powiem szacUn wielki naprawdę nie wierze ze tyle czasu wytrzymaliscie . Straciliście dopłaty nie macie z tej części gruntu żadnych plonów . Gdyby to było by na mojej działce daje wam słowo sprzedał bym krowę zeby mieć na paliwo a ziemia z mojego gruntu bez prawnie składowana przez firmę budująca za zgoda GDDKiA trafiła by na świeżo otwarta obwodnice . Wtedy by moze dotarło do władz firmy i GDDKiA ze TEREN PRYWATNY to zecz święta a nie wolność I swoboda . Gdzie my żyjemy w państwie demokratycznym czy na dzikim zachodzie ? A i jeszcze jedno znalazł bym adres prywatny pana.pani dyrektor i zawiózł bym na podwórko z jedna przyczepę ! A w tedy napewno by ktos interweniował . POZDRAWIAM !!! I ŻYCZĘ WYTRWAŁOŚCI W WALCE Z DEBILA……

  2. Nie którzy rolnicy nie czekali że im ktoś porowna już dawno uprawiają i bioro dopłaty . Firma która kończy budowę 150zl za wywrotek a tu za darmo i jeszcze wyrównać może jeszcze zasiac

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress