Sąsiedzkie prawo pierwokupu- zmiany w prawie obrotu nieruchomościami rolnymi

0

Nowelizacja ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. 

Do 1 maja 2016 roku przesunięto wejście w życie przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. W ostatnich dniach grudnia Prezydent podpisał nowelizację powyższej ustawy. Zgodnie z nią wprowadza się szereg zmian w obrocie nieruchomościami rolnymi. Rozszerzony zostaje zakres uprawnień Agencji Nieruchomości Rolnej – prawo pierwokupu do nieruchomości o powierzchni od 1 ha, nie jak dotychczas od 5 ha.

Dyrektorzy oddziałów terenowych powołają komisje do spraw kształtowania ustroju rolnego, które będą między innymi opiniować możliwość korzystania z tego prawa. Wprowadza się też sąsiedzkie prawo pierwokupu dla rolników indywidualnych sąsiadujących ze sprzedawaną nieruchomością oraz ograniczenia w podziale gospodarstw. Podstawowa norma obszarowa użytków rolnych dla każdego województwa ma być określona przez Ministra rolnictwa i rozwoju wsi. Będzie ona stanowić graniczną liczbę hektarów które powinny pozostać zbywcy przy sprzedaży części gospodarstwa.

Ustawa została przyjęta przez Sejm w sierpniu 2015 roku, a nowelizacja zmienia jedynie termin rozpoczęcia jej obowiązywania.

Podstawa prawna:

Ustawa z dnia 5 sierpnia 2015r. o kształtowaniu ustroju rolnego. Dz.U. z 2015r. poz. 1433.

Ustawa z dnia 16 grudnia 2015r. o zmianie ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Dz. U. z 2015r. poz. 2179

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress