Sekrety szczuczyńskiego ołtarza (cz. 2)

0

Sekrety szczuczyńskiego ołtarza (cz. II)

Jak informuje w źródle, naszej lokalnej kronice kościelnej, manuskrypcie „Księga Złota Parafji Szczuczyńskiej” ówczesny proboszcz ks. Julian Czarnowski: W 1898 r. przystąpiłem do restauracji całego kościoła wewnątrz. Pojechałem do Warszawy, zaszedłem do Józefa Pawłowskiego, który na ulicy Nowy Świat No 27 miał wystawę obrazów. Z nim zawarłem umowę, dając mu a konto robót dwieście pięćdziesiąt rubli i on w dwa tygodnie przysłał pozłotnika Leszczyńskiego z ośmioma pracownikami i malarza Czarneckiego z czteroma pomocnikami.”

W naszej lokalnej kronice kościelnej znajdziemy informacje ile trwał remont: „Roboty prowadzone były od 2 lipca do 6 grudnia.”, i ile zapłacił za prace proboszcz ks. Julian Czarnowski: „Razem – 6,577 rubli”.

Wiedzę naszą na temat zatrudnionych ludzi i restauracji szczególnie ołtarza głównego w kościele pw. Im NMP w Szczuczynie rozszerzają i uzupełniają ujawnione podczas prac konserwatorskich zapisy znajdujące się w różnych miejscach ołtarza głównego, niewidocznych z poziomu posadzki prezbiterium czy podłogi kościoła. Dziś pierwsze z pięciu jak dotąd odkrytych w ołtarzu głównym świadectw pozostawionych dla potomnych w 1898 r., przez ówczesnych majstrów. Szczególnie lubował się w sygnowaniu i datowaniu swej pracy pozłotnik Ignacy Szulc, nazywając siebie często „subiektem”.

1.

– zapis ołówkiem kopiowym:

Tu zlecili pozłotnicy.

Szulc. i Ciesielski na pierwszej kondygnacyi.

Sygnatura znajduje się na jednym z promieni w glorii Ołtarza Głównego (patrząc na ołtarz z lewej strony nad okiem opatrzności pod chmurkami)

2.

– zapis ołówkiem kopiowym:

Ignacy Szulc Pozłotnik roku 1898.

Datowana sygnatura znajduje się na bazie – podstawie kolumny w górnej kondygnacji ołtarza głównego (patrząc na ołtarz z prawej strony przy rzeźbie św. Zachariasza w niewidocznym z dołu miejscu)

Prace konserwatorskie i restauracyjne w szczuczyńskim kościele prowadzi Pracownia Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Gorek Restauro s.c. z Warszawy

Foto: Janusz Siemion

Janusz Siemion dyrektor BCK w Szczuczynie

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress