Sekrety szczuczyńskiego ołtarza (cz. III)

0

Sekrety szczuczyńskiego ołtarza (cz. III)

Stan naszej wiedzy na temat szczuczyńskiego ołtarz głównego, jego historii, budowy i prowadzonych wcześniej prac konserwacyjnych oraz restauracyjnych ciągle się zwiększa. Dzięki konserwatorom pracującym w naszym zabytkowym kościele, możemy obecnie mówić i pisać nie o pięciu, a o siedmiu miejscach w których ujawniono zapiski – sygnatury pozostawione dla potomnych w 1898 r., przez ówczesnych majstrów.

Dziś kolejne sygnatury, które odkryto jak dotąd w przedniej części ołtarza.

Trzy zapisy ołówkiem kopiowym:

1. „ołtarz ten / odnowiony / roku 1898 za / księdza Czarnowskiego / Pryncypał pozłotniczy / P.[an] Wincenty Leszczyński / Subiekci Ignacy Szulc / Wiktor Chmielarczyk / Józef Ciesielski”

2. „Ignacy Szulc / Pozłotnik / roku 1898 16/9”

3. „Ignacy / Szulc / Pozłotnik”

Sygnatury (dwie datowane, w tym jedna datą dzienną) znajdują się w polu głównym ołtarza na wewnętrznej stronie namiotowego baldachimu, który umieszczony jest nad wizerunkiem Matki Boskiej Śnieżnej (dwie pierwsze w dolnej jego części, trzecia w górnej).

Dwa sprytnie ukryte zapisy farbą.

1. „Józef / Ciesielski”

2. „1898 / J. C. P.”.

Datowana sygnatura, zapisana w dwóch częściach, znajduje się nad głowicą kolumny (z boku na gzymsie i fryzie) w polu głównym ołtarza (patrząc na ołtarz z prawej strony nad zewnętrzną kolumną). Pierwsza część, na gzymsie, niestety słabo czytelna z rozmazaną treścią „Józef Ciesielski”. Niżej na fryzie data „1898” i bardzo słabo widoczne litery – skrót „J. C. P.” to najprawdopodobniej Józef Ciesielski Pozłotnik.

W czwartej części „Sekrety szczuczyńskiego ołtarza” przedstawię Państwu świadectwa przeszłości, które odkryto jak dotąd w tylnej części ołtarza.

Niewykluczone, że szczuczyński kościół i ołtarz skrywają jeszcze więcej tajemnic, które z czasem odkrywać będą konserwatorzy.

Prace konserwatorskie i restauracyjne w szczuczyńskim kościele prowadzi Pracownia Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Gorek Restauro s.c. z Warszawy

Foto:

Joanna i Janusz Siemion

Janusz Siemion

Dyrektor BCK w Szczuczynie

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x