Śladami Bohaterów

0

Za naszą i waszą wolność my żołnierze polscy oddaliśmy Bogu ducha,
ciało ziemi włoskiej, a serca Polsce                                                      

 W dniach 14-18 września 2015r. przedstawiciele pięciu szkół średnich z naszego powiatu w ramach projektu edukacyjnego „Katyń – w 75. rocznicę Zbrodni”, wraz z uczniami z innych szkół średnich  z naszego województwa, uczestniczyli w wyjeździe do Włoch. Celem podróży było odwiedzenie cmentarzy polskich żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej we Włoszech – pod Monte Cassino, w Bolonii i Loreto. Program wyprawy obejmował też zwiedzanie Rzymu wraz z Bazyliką św. Piotra. W miejscu toczonych niegdyś działań zbrojnych młodzież wysłuchała prelekcji historyków z OBEP IPN w Białymstoku o przebiegu walk na szlaku bojowym II Korpusu oraz o losach żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po wojnie. Modlitwą i zapaleniem zniczy na grobach poległych żołnierzy uczniowie uczcili pamięć polskich bohaterów.

Warto nadmienić, że wyjazd naszej młodzieży był możliwy dzięki wsparciu finansowemu udzielonemu przez Zarząd Powiatu Grajewskiego. O tym, jak owocne okazało się przedsięwzięcie, niech poświadczą refleksje uczestników wyjazdu:

Niezwykłe przeżycie patriotyczne i duchowe, pełne wzruszeń i dumy z bycia Polakiem. Możliwość złożenia hołdu poległym żołnierzom i zapalenia zniczy na ich grobach odczuliśmy jako ogromny zaszczyt. Ponadto wyjazd był okazją do poznania naszej historii dokładnie i z zupełnie innej strony – niejako „od wewnątrz”. Stanięcie przed pomnikami historii, wysłuchanie ciekawych wykładów i obejrzenie niewiarygodnych miejsc i krajobrazów podziałało na naszą wyobraźnię o wiele lepiej niż podręcznikowe suche relacje o walkach naszych polskich żołnierzy „za wolność naszą i waszą”.

                                                                                                           Rafał Kowalski ZS Nr2 w Grajewie

Wyjazd był pouczającą ”żywą lekcją historii”, która nawet na ludziach w niewielkim stopniu zainteresowanych przeszłością, wywarłaby ogromny wpływ, uświadamiając, czym tak naprawdę są miłość i poświęcenie. “Nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J. 15,13). Dla naszych żołnierzy przyjaciółmi byli rodacy, którzy w Polsce skrycie marzyli o odzyskaniu wolności. Uważam, że w dzisiejszych „zabieganych czasach” każdy powinien zadać sobie trud, by stanąć nad grobami ludzi, którzy dla ojczyzny i swoich rodaków tułali się po całym świecie i oddawali życie, gdyż ”Tylko ten może zrozumieć, czym jest jego gospodarstwo, albo czym jest jego kraj, kto częściowo mu się poświęcił, dbał o niego, bronił go lub walczył o jego piękno” (Antoine de Saint-Exupéry).

                                                           Maciej Szymkiewicz ZS Nr2 w Grajewie

 Gdy wyruszaliśmy  w drogę,  towarzyszyło nam wiele uczuć. Byliśmy zadowoleni, że możemy  uczestniczyć w tak dalekiej podróży. Kiedy podziwialiśmy malownicze włoskie krajobrazy, odczuwaliśmy  dumę, że nasi rodacy znacznie przyczynili się do wyzwolenia tego kraju i wiele innych pozytywnych doznań. Jednakże  to wizyty na polskich cmentarzach wojennych wzbudziły w nas najsilniejsze uczucia. Pod naszymi stopami leżeli nasi Rodacy, którzy walczyli z nadzieją powrotu do domu, oni już od dawno zasnęli razem ze swoimi marzeniami  o wolnej Polsce. Chociaż ich prochy pozostały daleko od domu, to serca na pewno powróciły do rodzinnego kraju i dla nich nie ma dzisiaj granic politycznych. Jednocześnie nasunęła się nam refleksja o tym, jak dzisiaj my młodzi ludzie możemy dbać o nasz wolny kraj. Jesteśmy niezmiernie wdzięczni organizatorom wyjazdu za danie szansy pobrania, naszym zdaniem, najcenniejszej lekcji patriotyzmu w życiu.

 Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Grajewie
(Mariusz Trzonkowski, Grzegorz Sulewski)

 Nasze wrażenia z wycieczki są bardzo pozytywne. Była to wspaniała lekcja historii i miło spędziliśmy czas. Dzięki temu pobytowi uświadomiliśmy sobie, jak nasze oddziały były zdeterminowane do tego, aby odzyskać swoją ojczyznę. 

ZS Niećkowo 

Dzięki projektowi „Śladami Bohaterów” poznaliśmy historię z zupełnie innej strony. Podczas tego wyjazdu mogliśmy poczuć niesamowitą atmosferę zwiedzając groby żołnierzy, którzy walczyli o nasz kraj. Widok mogił przepasanych biało-czerwoną wstęgą i odśpiewanie pieśni „Czerwone Maki na Monte Casino” wywoływały łzy w oczach.

Karolina Lekenta ZS w Wojewodzinie

 Wycieczka ta uświadomiła mi, jak bardzo ważna jest dla mnie Polska. Gdy stałem na Monte Cassino, czułem ducha polskości i wielkiego patriotyzmu. Ta podróż zostanie w mej pamięci na wiele lat. Uświadomiłem sobie, skąd pochodzę i jak ważny jest dla mnie mój Naród. Jestem dumny, że jestem Polakiem.

Przemysław Duba ZS w Wojewodzinie

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress