Specjalne działy w prokuraturach zajmą się sprawami błędów medycznych

0

W prokuraturach funkcjonować będą specjalne działy, których zadaniem będzie zajmowanie się błędami medycznymi. Trwa ich organizacja. Zostały powołane na mocy kwietniowego rozporządzenia wydanego przez ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

 Zgodnie z zarządzeniem prokuratora krajowego, najpoważniejszymi domniemanymi błędami w sztuce ze skutkiem śmiertelnym mają się zajmować działy w prokuraturze regionalnej, tymi mniejszego kalibru – prokuratury okręgowe. W Prokuraturze Krajowej ma natomiast powstać stanowisko koordynatora do spraw błędów medycznych.

Jak tłumaczył na łamach Rzeczpospolitej Andrzej Szeliga, szef Prokuratury Regionalnej w Warszawie, dzięki specjalizacji, sprawy błędów medycznych będą wyjaśniane szybciej, sprawniej i z należytą rzetelnością.

Zdaniem prokuratora Szeligi, powołanie takich specjalnych oddziałów spowodowane jest wzrostem przypadków z zakresu medycyny, którymi zajmują się prokuratorzy. Toczy się kilka tysięcy śledztw dotyczących błędów medycznych i fałszowania dokumentacji. Przybywa skarg. W 2005 r. do izb lekarskich wpłynęło ich 2,2 tys., w 2015 r. – 3,3 tys., jednak postępowań jest niewiele.

Będzie rzetelniej i szybciej?

Pomysł powołania do życia speckomórek prokuratorskich ds. medycznych wzbudza zaniepokojenie w środowisku lekarskim. Zdaniem Macieja Hamankiewicza, prezesa Naczelnej Izby Lekarskiej, może to sugerować, że środowisko lekarskie jest na tyle kryminogenne, że trzeba powołać specjalne działy do walki z przestępczością w zawodach medycznych. Podważa i tak mocno już nadwątlone zaufanie do zawodu lekarza.

Także zdaniem dr. Zbigniewa Brzezina, Rzecznika Praw Lekarza Naczelnej Izby Lekarskiej, powołanie takich wydziałów w prokuraturach nie jest dobrym pomysłem. W jego opinii, w Polsce zbytnio szafuje się pojęciem ”błąd medyczny”. Większość przypadków, które uznaje się za błąd medyczny w krajach zachodnich jest przypisywana do niekorzystnych zdarzeń medycznych, powikłań czy zdarzeń, które przy każdym działaniu medycznym mogą wystąpić.

Zdaniem Rzecznika Praw Lekarza, całkowita penalizacja błędów i niekorzystnych zdarzeń medycznych może doprowadzić do ograniczenia działań ryzykownych podejmowanych przez lekarzy.

– To zjawisko już obserwujemy. Lekarze unikają zdarzeń, które mogą powodować powikłania, a w konsekwencji idące za tym roszczenia, czy ewentualne postępowanie karne. To także jeden z powodów tego, że coraz trudniej jest skompletować obsadę personalną na SOR-ach. Potrzeba jest równowaga i ściganie ewidentnych błędów lekarskich, a nie, ściganie niekorzystnych zdarzeń medycznych, które są wrzucane do jednego worka z błędami w sztuce – dodaje.

więcej na portalu: www.rynekzdrowia.pl

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress