Święto Bożego Ciała w Szczuczynie

0

Przypadające dzisiaj Boże Ciało jest jednym z głównych i najbardziej uroczystych świąt obchodzonych przez Kościół katolicki. W naszym kraju jest uroczystością obchodzoną w ostatni czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego, jest to zatem święto ruchome.

Bezpośrednią przyczyną ustanowienia święta Bożego Ciała były objawienia Julianny Cornillon – przeoryszy klasztoru augustianek w Mont Cornillon we Francji, która w 1209 r. miała widzenia jasnej tarczy księżyca z zarysowaną ciemną plamą. Widzenia te zostały zinterpretowane jako skutek braku wśród świąt kościelnych dnia poświęconego Najświętszemu Sakramentowi.

Na czele procesji niesiona jest zawsze monstrancja z Najświętszym Sakramentem. Procesja zatrzymuje się kolejno przy czterech ołtarzach. Ołtarzy jest tyle, ilu było ewangelistów. Na każdym przystanku czytane są fragmenty z jednej Ewangelii, a więc po kolei – Mateusza, Marka, Łukasza i Jana.

W Polsce Boże Ciało jest dniem wolnym od pracy. To święto zobowiązujące katolików do uczestnictwa w tym dniu we mszy świętej.

Źródło: Wikipedia

Tradycyjnie w Szczuczynie po mszy świętej odprawionej o godz. 12 w kościele pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny w Szczuczynie celebrowanej przez ks. Kanonika Roberta Zielińskiego i ks. Artura Szurawskiego kanclerza Łomżyńskiej Kurii Diecezjalnej oraz ks. Roberta Mieczkowskiego ruszyła procesja z Najświętszym Sakramentem ulicami Szczuczyna do czterech ołtarzy na ul. Senatorskiej /2/, Placu Tysiąclecia i Kościelnej gdzie były czytane fragmenty Ewangelii.  Na zakończenie po błogosławieństwie wiernych odśpiewano Te Deum laudamus – wczesnochrześcijański hymn modlitewny.

Tekst, zdjęcia i film: Andrzej Szabelski            

 

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress