Szczuczyńska mydlarnia z tradycją ku przyszłości

8

Spółdzielnia Inwalidów ”SPINS” w Szczuczynie (woj. podlaskie), funkcjonuje od 1952 roku i jest jedyną mydlarnią w województwie i jedną z czterech stricte produkcyjnych w kraju, która od kilkudziesięciu lat produkuje naturalne mydła. W latach świetności zatrudnienie wynosiło ponad 200 osób, na dzień dzisiejszy jako zakład pracy chronionej pracuje tu 30 osób. Pan Tomasz Juszkiewicz jest prezesem od stycznia 2015, wybranym przez walne zgromadzenie spółdzielców. Reprezentując interesy firmy wyraził zdanie: Staramy się wypracować środki na bieżącą działalność oraz inwestować nadwyżkę w rozwój i modernizację majątku spółdzielni, jak również pozyskiwać środki zewnętrzne. Obecnie czekamy na rozpatrzenie wniosku złożonego do ZUS dotyczącego polepszenia warunków pracy, jest to kwota około 100 tys. zł. Jako zakład pracy chronionej zatrudniamy około 30% osób z niepełnosprawnością, w mojej ocenie są to osoby rzetelne, chętne i zaangażowane w swoją pracę, są lojalnymi pracownikami. Ogólnie pracownicy spółdzielni to zgrana ekipa, niektórzy przepracowali w tym zakładzie 30 lat.

SPINS jest producentem wyrobów chemii gospodarczej i kosmetyków. W swojej ofercie posiada całą gamę mydełek, począwszy od mydełek toaletowych, półtoaletowych, gospodarczych w różnej gramaturze 10-70 gram, różnych kształtach od okrągłych po prostokątne, mydełka hotelowe, mydła BHP, zasypki do higieny stóp, kremy antybakteryjne, kremy nawilżające, płyny do mycia naczyń, mydła w płynie, płyny do mycia podłóg, szampony do włosów, płatki mydlane, kostki WC, pasty BHP. Nowym produktem spółdzielni jest mydełko toaletowe kremowe zawierające substancje polepszające jego jakość, podnoszące poziom nawilżenia skóry oraz ochronę przed czynnikami szkodliwymi. Tłuszcze używane do produkcji mogą być roślinne lub zwierzęce, w zależności od rodzaju produktu dodawane są również komponenty z kokosa, roślin tropikalnych, propolisu, a nawet jony srebra,  w zależności od zamówienia. Produkowane wyroby posiadają świadectwa i certyfikaty wymagane na rynku krajowym, a także potwierdzające spełnienie wymogów Unii Europejskiej. SPINS jest jedynym producentem w kraju mydła krawieckiego.

Jak zaznaczył prezes: Będziemy dążyć do tego, aby spółdzielnia się rozrastała, obecnie pracujemy nad przeniesieniem biura na ul. Krzywą w Szczuczynie, gdzie mamy budynki produkcyjne i gdzie sukcesywnie remontowane są pomieszczenia. Planujemy stworzyć około stumetrowe biuro z wydzieloną recepcją i sklepem firmowym, salę konferencyjną, pomieszczenie dla księgowości, pomieszczenia socjalne dla pracowników, łazienki. Na przełomie tego roku rozpoczniemy wymianę dachu na budynku z halą do produkcji mydła, warzelnią. Hale są cały czas modernizowane, został powiększony park maszynowy o maszyny do produkcji mydła hotelowego. Mamy duże moce produkcyjne, zakład pracuje teraz na jedną zmianę, ale jest przystosowany nawet do  trzyzmianowego trybu pracy. Jesteśmy gotowi zrealizować praktycznie każde zamówienie, z możliwością umieszczenia na produktach własnego logo firmy, co jest często praktykowane np. przez hotele. Oczywiście sztandarowymi produktami są mydła, zwłaszcza szare i mydła bhp, mam jednak wrażenie, że jesteśmy bardziej znani na Śląsku, niż w naszym regionie, gdzie zaopatrujemy kopalnie, zakłady remontowe. W opinii naszych klientów bhp to jedyne mydło, które usunie zabrudzenia jednocześnie nie uszkadzając naskórka. Receptura mydła bhp ma ponad 60 lat, nic w niej nie zostało zmienione, same naturalne składniki.

Nie tylko produkują pod swoją marką, ale także na zlecenie innych firm. Produkcja miesięczna mydeł wynosi około 2-3 tony gotowego produktu, co daje kilkadziesiąt tysięcy opakowań. Produkty można kupić w sklepie firmowym, wielu hurtowniach w Polsce, jak również przez stronę internetową www.spins.pl

Wśród planów na przyszłość z ust obecnego szefa spółdzielni padła deklaracja: Na pewno wiele osób pamięta szczuczyńskie mydełka w różnych kształtach: mikołaje, laleczki, jajeczka, króliczki itp. Chcielibyśmy bardzo wznowić ich produkcję, rozpoczęliśmy już poszukiwanie form do ich wytwarzania. Mydlana figurka mikołaja przypadkowo odnaleziona w czasie porządków jest chyba ostatnią sztuką ze starej produkcji – ma ponad 30 lat.

Kontakt: SPINS- Spółdzielnia Inwalidów ul. Jana Kilińskiego 19a, 19-230 Szczuczyn,
tel. 882735128  fax: 862725607

Udostępnij:

8 komentarzy

  1. Przeczytałam cały artykuł z wielkim zainteresowaniem. Nasunęło mi się jedno pytanie, dlaczego produkty produkowane w szczuczyńskim zakładzie są tak słabo rozreklamowane w naszym rejonie? Ja nie widziałam tych produktów a przyznam szczerze że nie raz bym kupiła. Dodam, że mieszkam zagranicą i w szczuczyńskich rejonach jestem gościnnie, więc taka moja mała sugestia by starać się docierać do większego grona odbiorców. 🙂 Powodzenia 🙂

  2. Produkcja naturalnego mydła, jest nadzyczajnym produktem w dzisiejszym świecie. Problem w tym, ze produkt ten, jest mało znany, i w dzisiejszej ekonomii, należy rozszerzyć sprzedaż za pośrednictwem „Marketingu” przy czym produkcja zwiększy się, a sam Zakład zdobędzie większą renomę, wówczas stanie się poważną Marką, i w ten sposób, Szczuczyn będzie mógł zwiększyć zatrudnienie i polepszyć warunki pracowników w całym regionie. Życzę powodzenia.

  3. Często spotykałam mydełka w różnych hotelach w Polsce a że moja mama pochodzi ze Szczuczyna to było mi zawsze miło.Życzę powodzenia i pozdrawiam wszystkich mieszkańców Szczuczyna

  4. Szczuczynianka dnia

    Młody dyrektor ale jakoś nasza mydlarnia nadal jest niewidzialna i nic innowacyjnego tam się nie zadziało. Może tam trzeba takiego zarządcy jak nasz burmistrz on by tam zaraz zrobił porządek. Tyle w rejonie hoteli pensjonatów a naszego i mydła nie widać. Reklama i nowe kontakty Panie dyrektorze

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress