Szleter i Krajewski w Zarządzie Ruchu Obrony Polskiej Samorządności

2

Podlaskie to dziewiąte województwo, w którym powołano oddział ogólnopolskiej inicjatywy środowisk samorządowych związanych z Polskim Stronnictwem Ludowym. Zadaniem Ruchu ma być m.in. obrona polskiej samorządności przed centralizacją i przeciwdziałanie ograniczaniu praw samorządu. Spotkanie inauguracyjne podlaskiego oddziału Ruchu Obrony Polskiego Samorządu odbyło się 10 marca w Białostockim Parku Naukowo – Technologicznym. Wzięli w nim udział starostowie, burmistrzowie, wójtowie, a także przedstawiciele samorządu województwa – marszałek Jerzy Leszczyński, członkowie zarządu Bogdan Dyjuk i Stefan Krajewski. Gościem honorowym konferencji był marszałek województwa mazowieckiego, prezes ogólnopolskiego Ruchu Obrony Polskiej Samorządności Adam Struzik.

Zdaniem założycieli Ruchu, decyzje podejmowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości ograniczają w znacznym stopniu kompetencje samorządu co jest sprzeczne z założeniami reformy samorządowej.
Jesteśmy świadkami postępującego procesu re-centralizacji i odbierania samorządom kompetencji – mówił podczas spotkania z dziennikarzami  Adam Struzik – te działania dotyczą nie tylko samorządu terytorialnego, ale także zawodowego, a przykładem jest wprowadzanie czynnika rządowego np. w Izbach Rolniczych.

Jako przykłady odbierania kompetencji samorządom przez obecny rząd podano m.in. odebranie nadzoru nad ośrodkami doradztwa rolniczego i przeniesienie go do MRiRW , czy przygotowywane,  jako projekty poselskie ( bez konieczności przeprowadzania konsultacji społecznych)  zmiany w zarządzaniu wojewódzkimi funduszami ochrony środowiska.
Jak podkreślano, zmiany wprowadzane przez rządzących dotykają również poziomu powiatowego i gminnego – to odbieranie nadzoru nad powiatowymi urzędami pracy czy planowana  likwidacja stanowisk powiatowych inspektorów nadzoru budowlanego, a także wprowadzana reforma ustroju szkolnego.
Ruch Obrony Polskiej Samorządności zamierza również przeciwdziałać planowanym zmianom w ordynacji wyborczej do samorządów – chodzi o ograniczenie kadencyjności wójtów, burmistrzów, i prezydentów.
Ograniczenie kadencyjności do dwóch, a w dodatku z uwzględnieniem dotychczasowych kadencji byłoby jawnym naruszeniem konstytucji  – mówił Adam Struzik .
To wyborcy powinni decydować kogo chcą mieć na funkcji gospodarza w swojej gminie – podkreślał Członek Zarządu Województwa Podlaskiego, prezes podlaskich struktur PSL Stefan Krajewski .

Bogdan Dyjuk przypomniał również, że reforma o samorządzie terytorialnym cały czas jest postrzegana jako ta zmiana która przyniosła najlepsze efekty dla całego procesu transformacji w Polsce. – Samorząd, jako oddolna inicjatywa musi być samorządowy a nie rządowy. Taki jest sesn samorządności – mówił .

Działacze Ruchu zapowiadają podjęcie szeregu działań, które mają pokazywać opinii publicznej zagrożenia jakie niosą rządowe zmiany w samorządach, ale także planują zgłaszanie poprawek, propozycji ustawodawczych. Choć nie wykluczają protestów, to jak podkreślają ich celem jest konstruktywna dyskusja z rządzącymi.
Podlaski oddział Ruchu Obrony Polskiej Samorządności  , jak zapowiada marszałek Jerzy Leszczyński będzie działał w interesie nie tylko samorządu województwa.
Działania Ruchu zamierzamy przenosić także na grunt powiatów i gmin.

Podczas spotkania inaugurującego dzialalność ROPS w województwie podlaskim powołano Zarząd stowarzyszenia: 

 Prezes ROPS – Bogdan Dyjuk

 Wiceprezes ROPS – Cezary Cieślukowski

 Wiceprezes ROPS -Stefan Krajewski

 Skarbnik ROPS – Stanisław Szleter

 Sekretarz ROPS -Witold Liszkowski

Ogólnopolski Ruch Obrony Polskiej Samorządności został utworzony w styczniu br. przez polityków i samorządowców związanych z Polskim Stronnictwem Ludowym. Podlaskie jest dziewiątym województwem, w którym powstała komórka stowarzyszenia. Do tej pory powołano je m.in. w Małopolsce i w woj. lubelskim

http://www.wrotapodlasia.pl

Udostępnij:

2 komentarze

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress