Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami- oddział w Grajewie

0

Od czerwca tego roku w Grajewie został powołany oddział Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Po odbyciu rocznego stażu przez 17 osób – założycieli Towarzystwa, można było zalegalizować działanie na rzecz zwierząt.

TOZ ma ponad 150 letnią tradycję. Obecnie w Polsce działa kilkadziesiąt oddziałów Towarzystwa, przy czym 20 z nich posiada własne schroniska. Większość prowadzi działalność non-profit.

Grajewski oddział jako organizacja pozarządowa ma prawo do pozyskiwania różnego typu grandów, a także 1 % podatku. Wszystkie działania oparte są na wolontariacie i dobrym sercu wielu darczyńców, którym nie jest obojętny los bezpańskich zwierząt.

Na razie członkowie Towarzystwa stawiają głównie na edukację społeczną. Bardzo dużym problemem jest zjawisko wyrzucania zwierząt, pozostawienie ich bez wyżywienia, a bywa, że nawet znęcanie się nad nimi. Niektórzy ludzie są przekonani, że bezpańskie zwierzęta roznoszą wiele chorób. Jak zapewnia współzałożycielka Towarzystwa, na dodatek lekarz pediatra, Katarzyna Blusiewicz – koty roznoszą tylko toksoplazmozę, która groźna jest głównie dla kobiet w ciąży. Choroby przenoszone przez ludzi są znacznie groźniejsze.

Oddział, w porozumieniu z Gminą Grajewo, zorganizował ponadto już dwa festyny, na których były rozdawane materiały edukacyjne. Poza tym udało się z pieniędzy gminnych sfinansować pilotażowy projekt kastracji i sterylizacji psów. Oprócz tego istnieje także Inspektorat TOZu, który odpowiada na każde wezwanie mieszkańców.

Dodatkowo ośrodek współpracuje z administracją samorządową w realizacji projektu zapobiegania bezdomności zwierząt. Program dotyczy przede wszystkim kotów i psów. Wszystkie bezdomne psy mają zapewnione miejsca w schroniskach.

Na terenie Grajewa głównym problemem są wolno żyjące koty. TOZ wraz z samorządowcami zajmuje się ich sterylizacją i kastracją. Oprócz tego koty są odrobaczane i dokarmiane.

Organizacja liczy na pomoc ze strony mieszkańców miasta. Niekoniecznie musi być to pomoc finansowa, ale przede wszystkim brakuje rąk do pracy.

Paulina Wiśniewska

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress