Tragiczny pożar budynku mieszkalnego w Grajewie

0

Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia okazał się jednym z najtragiczniejszych dni mijającego roku. Pożar, który wybuchł nocą w  budynku mieszkalnym przy ulicy Konopskiej w Grajewie pozbawił życia samotnie mieszkającą kobietę w podeszłym wieku.

Zgłoszenie w postaci formatki z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Białymstoku służby ratownicze powiatu otrzymały 26 grudnia 2021 roku o godzinie 23:03. W chwili przyjazdu na miejsce zdarzenia strażacy zastali w pełni rozwinięty pożar w pokoju znajdującym się na parterze murowanego budynku mieszkalnego jednorodzinnego. Niestety potwierdziła się też informacja, że w budynku może przebywać samotna starsza kobieta.

Działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na wprowadzeniu do budynku 2 rot gaśniczych w pełnym zabezpieczeniu i nawodnionymi liniami szybkiego natarcia. Jedna rota przystąpiła do gaszenia pożaru, natomiast druga otrzymała za zadanie przeszukanie budynku pod kątem obecności ludzi. W łazience obok palącego się pokoju strażacy znaleźli nieprzytomną kobietę bez funkcji życiowych, którą natychmiast ewakuowali na zewnątrz budynku. Od tego momentu zaczęła się dramatyczna walka o jej życie.

Funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie wraz z druhami z Ochotniczej Straży Pożarnej w Grajewie przystąpili do udzielania kobiecie kwalifikowanej pierwszej pomocy. Resuscytację krążeniowo-oddechową prowadzono z wykorzystaniem technik przyrządowych do czasu przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego. Z chwilą przyjazdu zespołu podstawowego poszkodowaną kobietę przekazano ratownikom medycznym, którzy wdrożyli procedury ratownicze adekwatne do sytuacji. Pomimo wysiłku strażaków i załogi pogotowia ratunkowego życia kobiety nie udało się uratować.

W trosce o bezpieczeństwo mieszkańców naszego powiatu kolejny raz apelujemy o zakup i montaż czujników dymu i tlenku węgla. Pamiętajmy, że te powszechnie dostępne urządzenia w porę ostrzegą nas o niebezpieczeństwie i zapobiegną tragedii.

Opracowanie: mł. bryg. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Zdjęcia: mł. bryg. Arkadiusz Lichota, KP PSP w Grajewie

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress