Uroczystość odsłonięcia tablicy z udziałem Prezydenta RP

0

W dniu 20 czerwca 2020 roku w Zespole Szkól nr 1 w Grajewie odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej postać Heleny Tymińkiej. Odsłonięcia dokonali przedstawiciele rodziny Heleny Tymińskiej oraz przybyły na zaproszenie Starosty Grajewskiego Prezydent RP Andrzej Duda.

Helena Tymińska, ur. 1885 r. była babcią Danuty Siedzikówny „Inki”, nauczycielką w Szkole Ogólnokształcącej Stopnia Podstawowego i Średniego w Szczuczynie (od 1.09.1948 r.), a od 1.09.1952 r. do 31.08.1958 r. w Liceum Ogólnokształcącym w Grajewie. Wychowała pokolenia młodych Polaków z ziemi grajewskiej i szczuczyńskiej w miłości do ojczyzny, tak aby w chwili próby zachowali się jak trzeba. Zmarła w 1968 r. i została pochowana na cmentarzu parafialnym w Grajewie.

Uroczystość rozpoczęła się od wizyty Wicestarosty Tomasza Cebelińskiego i Przewodniczącego Rady Powiatu Grajewskiego Grzegorza Gardockiego na cmentarzu w Grajewie, gdzie złożyli wiązanki kwiatów i zapalili symboliczny znicz na grobie Heleny Tymińskiej.

Następnie w Zespole Szkół Nr 1 w Grajewie Starosta Grajewski Waldemar Remfeld przedstawił biografię Heleny Tymińskiej, podkreślając, że „Pani Helena Tymińska uczyła w grajewskim liceum języków obcych, a jej praca skłoniła ówczesnego dyrektora szkoły do znamiennej opinii, iż pani Helena „kocha szkołę i młodzież i nie umie sobie wyobrazić życia bez nauczania i bez młodzieży”.

Odsłonięcia tablicy dokonali Hanna i Maciej Pawełek – rodzina H. Tymińskiej oraz Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda. Poświęcenia tablicy dokonał ksiądz dziekan Dariusz Łapiński – proboszcz Parafii Trójcy Przenajświętszej w Grajewie.

W podziękowaniu za przybycie i uświetnienie uroczystości Starosta Grajewski Waldemar Remfeld i Burmistrz Miasta Grajewo Dariusz Latarowski wręczyli Prezydentowi RP A. Dudzie, Hannie i Maciejowi Pawełek oraz Ministrowi Edukacji Narodowej – Dariuszowi Piontkowskiemu pamiątkowe grawertony i statuetki. Dyrektor Zespołu Szkól Nr 1 w Grajewie – Grzegorz Curyło dodatkowo podziękował panu Prezydentowi za objęcie Jubileuszu Stulecia Liceum Ogólnokształcącego w Grajewie honorowym patronatem narodowym 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

Po ceremonii odsłonięcia tablicy Prezydent udał się na plac przed Urzędem Miasta Grajewo aby spotkać się z mieszkańcami powiatu grajewskiego.

Serdecznie dziękujemy ZS „STRZELEC” OSW Jednostka Strzelecka 1011 Grajewo im. rtm. Wiktora Konopki ps. „Grom” za pełnienie warty honorowej zarówno przy grobie H. Tymińskiej jak i przy tablicy, pocztom sztandarowym, Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie, Jednostkom OSP z Radziłowa i Białaszewa, Komendzie Powiatowej Policji w Grajewie oraz służbom medycznym za uczuwanie nad bezpieczeństwem uczestników spotkania.

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x