Uwaga grypa!

0

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grajewie w związku z doniesieniami medialnymi o dużej liczbie zachorowań na grypę typu A/H1N1 na Ukrainie oraz Obwodzie Kaliningradzkim, informuje o konieczności podjęcia działań w celu zapobiegania szerzeniu się zachorowań na grypę:

Nie lekceważ grypy. Chroń siebie i innych:

– zaszczep się i swoich najbliższych przeciw grypie,

– przestrzegaj zasad higieny oddychania – w czasie kaszlu i kichania zakrywaj nos i usta chusteczką jednorazową,

– jak najczęściej myj ręce wodą z mydłem,

– poza domem i w podróży zawsze miej przy sobie żel lub płyn do rąk albo zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki podczas podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk,

– jeśli chusteczki jednorazowe lub żel właśnie ci się skończyły, kichaj i kaszl w zgięcie łokciowe – twoje dłonie nie zostaną skażone wirusem i nie przeniesiesz go na inne osoby,

– w miejscach publicznych, środkach transportu unikaj niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia,

– unikaj masowych zgromadzeń, bliskiego kontaktu „twarzą w twarz” z innymi ludźmi w transporcie publicznym – zwłaszcza podczas dłuższych podróży,

– zadbaj, aby również twoje dziecko przestrzegało powyższych zaleceń,

– przy wystąpieniu objawów takich jak gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, ból gardła lub duszność zgłoś się do lekarza. W przypadku podejrzenia lub rozpoznania grypy nie idź do pracy, zostań w domu do czasu ustąpienia objawów.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grajewie informuje , iż do dnia 27.01.2016r. do Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Grajewie zgłoszono 182 przypadki zachorowań grypopodobnych w następujących przedziałach wiekowych:

0-4 r.ż. – 40 przypadków

5-14 r. ż. – 39 przypadków

5-64 r. ż. – 89 przypadków

powyżej 65 r. ż. – 14 przypadków

co stanowi niski odsetek zachorowań w powiecie grajewskim. Powyższe zachorowania nie mają potwierdzenia w badaniach laboratoryjnych.

Należy pamiętać, iż jedynym i skutecznym sposobem ograniczenia ryzyka zachorowania na grypę, jest coroczne szczepienie się.

Państwowy Powiatowy

Inspektor Sanitarny

w Grajewie

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress