Uwaga na barszcz Sosnowskiego

0

Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny dla zdrowia ludzi i zwierząt. Jest to agresywna roślina inwazyjna, niezwykle trudna do zwalczenia. Powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. Objęty jest prawnym zakazem uprawy, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski. Włoski obecne na jego liściach i łodygach wydzielają substancję parzącą. Słoneczna pogoda, wysoka temperatura powietrza oraz duża jego wilgotność nasilają jego parzące działanie. U ludzi (w szczególności alergików, dzieci i osób starszych) kontakt z rośliną powoduje niebezpieczne zmiany skórne: zapalenie spojówek, pęcherze podobne do oparzenia powodujące trudno gojące się rany. U zwierząt powoduje podrażnienie przewodu pokarmowego, nudności, biegunkę, wewnętrzne krwotoki.

W trosce o bezpieczeństwo ludzi i zwierząt w przypadku wykrycia i stwierdzenia obecności wyżej wymienionej rośliny, należy ją zabezpieczyć przed dostępem osób i zwierząt i podjąć jej zwalczenie. Jednocześnie w trosce o bezpieczeństwo należy informować osoby przebywające w pobliżu o niebezpieczeństwie jakie niesie ze sobą kontakt z wyżej wymienioną rośliną.

Barszcz Sosnowskiego nie jest uznany za organizm szkodliwy podlegający obowiązkowi zwalczania z urzędu. O zakresie i metodzie zwalczania tej rośliny decyduje posiadacz działki, na której występuje ognisko barszczu Sosnowskiego.

Więcej informacji znajdziecie Państwo w Komunikacie Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Białymstoku na stronie: http://piorin.gov.pl

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x