W 82. rocznica sowieckich deportacji Polaków na Sybir

0

W 82. rocznicę sowieckich deportacji Polaków na Sybir upamiętniającej drugą masową zsyłkę na „nieludzką ziemię” (z dn. 13.04.1940r.) uczniowie klasy VIII „a” wraz z panem Jackiem Kowalewskim i przedstawiciele WDH „Złote Lwy” na czele z harcmistrzynią Marią Jaworowską ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Szczuczynie wraz z Januszem Siemionem – dyrektorem BCK w Szczuczynie zapalili znicze pamięci przy tablicy z epitafijną inskrypcją na ulicy Kościelnej w Szczuczynie:

Tym, którzy poświęcili swoje życie i zdrowie dla wolnej, niepodległej oraz suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, hołd składają mieszkańcy miasta i gminy Szczuczyn.”

a także na cmentarzu parafialnym w Szczuczynie przy symbolicznym grobie z epitafijną inskrypcją:

Pamięci wszystkich aresztowanych, wywiezionych, zamordowanych i zmarłych w latach 1939 – 1946 w tajgach i stepach Syberii. Wdzięczni Bogu za ocalenie i powrót Sybiracy Gmin: Szczuczyna, Wąsosza i okolic.”

W kwietniowej wywózce na Sybir znalazło się blisko 70 osób ze Szczuczyna (wg wciąż niepełnej i ciągle aktualizowanej listy sporządzonej przez śp. Mariana Mikołaja Jonkajtysa).

Andrzej Kosmowski

BCK w Szczuczynie

Więcej na temat ówczesnych tragicznych wydarzeń tutaj:

https://ipn.gov.pl/pl/aktualnosci/38700,Na-nieludzka-ziemie-sowieckie-deportacje-Polakow-na-Sybir.html

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x