Wchodzi w życie obowiązek rejestracji telefonów na kartę

0

Ustawa o działaniach antyterrorystycznych właśnie weszła w życie. Jej celem jest podniesienie efektywności działania systemu antyterrorystycznego w Polsce. Jeden z przepisów mówi o obowiązkowym podawaniu danych osobowych – zacznie obowiązywać już za trzy tygodnie.

Ustawa o działaniach antyterrorystycznych właśnie weszła w życie. Jej celem jest podniesienie efektywności działania systemu antyterrorystycznego w Polsce. Jeden z przepisów mówi o obowiązkowym podawaniu danych osobowych – zacznie obowiązywać już za trzy tygodnie.
Przepisy, które dotyczą obowiązkowego podawania danych osobowych przy zakupie telefonicznych kart przedpłaconych, wejdą w życie 30 dni od ogłoszenia ustawy, czyli 25 lipca. Do 1 lutego 2017 r. abonenci muszą ujawnić swoje dane osobowe operatorom, inaczej wszystkie zakupione do tej pory usługi zostaną wyłączone, a korzystanie z telefonu na kartę SIM nie będzie możliwe.

Żeby zakupić kartę SIM klient musi być pełnoletni oraz okazać dowód tożsamości sprzedawcy, by ten mógł przesłać jego dane operatorowi telefonii komórkowej.

Ustawa o działaniach antyterrorystycznych zawiera więcej kontrowersyjnych pozycji. Określa m.in. zasady wprowadzania stopni alarmu terrorystycznego. MSWiA będzie mogło zarządzić zakaz zgromadzeń publicznych i imprez masowych. Kolejne zadanie, za które odpowiadać będzie szef ABW, to prowadzenie wykazu osób, które mogą mieć związek z wydarzeniami terrorystycznymi.

ABW będzie mogło skorzystać z informacji i danych, które objęte są tajemnicą bankową oraz tych, których rejestr prowadzą instytucje państwowe.

Podobnie wygląda sprawa z cudzoziemcami podejrzanymi o działania antyterrorystyczne – Szef ABW będzie mógł zarządzić wobec nich niejawne dochodzenie, które polegać będzie na nagrywaniu rozmów telefonicznych, ale i dostępie do ich korespondencji, także elektronicznej.

Zgodnie z ustawą, spore możliwości ma również sąd – w celu zapobiegania, przeciwdziałania i wykrywania przestępstw o charakterze terrorystycznym oraz ścigania ich sprawców, będzie mógł on zadecydować o blokowaniu treści w internecie na okres 30 dni oraz na 3 miesiące – takie przedłużenie będzie możliwe jednokrotnie – donosi warszawawpigulce.pl.

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x