Wystawa „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę” w BCK w Szczuczynie

0

Wychodziliśmy z Warszawy już bez broni, ale z podniesionym czołem, wojskowym krokiem, czwórkami. Mijaliśmy grupę oficerów niemieckich.

Przyglądali się z zainteresowaniem temu powstańczemu wojsku, z którym przez sześćdziesiąt trzy dni nie mogli sobie dać rady, które im zniszczyło masę czołgów i zadało wielkie straty, a teraz tak równo i dumnie maszerującemu, jakby to oni byli zwycięzcami.

Usłyszałem, jak jeden z nich powiedział głośno do swoich: „Stolze Polen” (dumni Polacy).”

Andrzej Janicki, ps. Żuliński

dowódca plutonu w kompanii

Warszawianka” Zgrupowania „Chrobry II” AK

W ramach obchodów 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie zaprasza wszystkich zainteresowanych do zwiedzania wystawy „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę” eksponowanej w holu wystawienniczym Biblioteki.

Wystawa jest kolejnym wydarzeniem zorganizowanym przez BCK w Szczuczynie (obok biegów „W hołdzie powstańczej Warszawie! Szczuczyn pamięta!”, które odbędą się 01 sierpnia 2021r. w Starym Parku w Szczuczynie), które ma na celu uczczenie heroizmu naszych rodaków i szerzenie historii o Polsce.

Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN Centrala w Warszawie i przedstawia podstawowe informacje o powstańczym zrywie w naszej stolicy w sierpniu i we wrześniu 1944 roku.

Jest pierwszą – w całości kolorową – wystawą o Powstaniu Warszawskim, dzięki kunsztownemu procesowi koloryzacji zdjęć czarno-białych dokonanemu przez Mikołaja Kaczmarka.

Zaprezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Polskiej Agencji Prasowej, Ośrodka KARTA i kolekcji prywatnych.

Wystawie towarzyszy prezentacja bibliotecznych publikacji na temat powstańczej Warszawy.

Serdecznie zapraszamy,

Andrzej Kosmowski

BCK w Szczuczynie

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x