XIII Powiatowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną

0

Każdego roku Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Grajewie organizuje Powiatowy Dzień Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. Dzisiaj, 10 maja 2023 r., dzień obchodzony jest już po raz XIII.

Niepełnosprawność intelektualna nazywana także upośledzeniem umysłowym to zagadnienie znane od wieków. Objawia się trudnościami w komunikowaniu się, przyswajaniu wiedzy, podejmowaniu racjonalnych decyzji, radzeniu sobie w życiu zawodowym i osobistym.

Dzień ten powstał, aby zsolidaryzować się z osobami z zaburzeniami intelektualnymi, a także uświadamiać społeczeństwu potrzeby tych osób oraz problemy, z jakimi przychodzi im się zmierzyć w życiu codziennym.  Ma on za zadanie pokazać także, jak ważna jest tolerancja i równouprawnienie dla osób niepełnosprawnych. Godnie żyć, to cieszyć się wszystkim, co nas otacza, rozumieć bodźce, które pochodzą z otoczenia, funkcjonować w społeczeństwie na równych prawach, a przede wszystkim wzajemnie szanować się.

Tradycyjnie już obchody rozpoczęły się mszą św. odprawioną w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Grajewie, po której uczestnicy przemaszerowali na plac przed budynkiem szkoły. Tam oficjalnie przywitano gości, rodziców oraz najważniejszych w tym dniu uczniów szkoły. Pokrótce przedstawiono główne założenia obchodów oraz rolę pedagogów, a przede wszystkim rodziców w wychowywaniu dzieci z niepełnosprawnościami intelektualnymi. Następnie głos zabrał Starosta Grajewski Waldemar Remfeld, który podziękował za zaproszenie oraz za organizację tego ważnego dla społeczności lokalnej dnia, a także życzył wspaniałej zabawy. Z tej okazji wręczył kosz słodkości dla każdego z uczestników obchodów.

Głównym punktem obchodów były oczywiście gry i zabawy przeznaczone dla uczniów, w których nie zabrakło śmiechu, radości i słońca.

Powiat Grajewski poza Waldemarem Remfeldem reprezentowali: Wicestarosta Grajewski Tomasz Cebeliński oraz Radny Powiatu Grajewskiego Bolesław Ruszczyk.

Więcej zdjęć dostępna jest na portalu Facebook Powiatu Grajewskiego: https://www.facebook.com/PowiatGrajewski/ oraz Zespołu Szkół Specjalnych: https://www.facebook.com/profile.php?id=100083049746331

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress