XVIII Dożynki Powiatowe w Radziłowie

0

W dniu 18 września 2016r. w Radziłowie odbyły się XVIII Dożynki Powiatowe.Organizatorami Powiatowego Święta Dziękczynienia za tegoroczne zbiory byli: Starosta Grajewski – Zygmunt Kruszyński, Ksiądz kan. Jacek Schneider – Proboszcz Parafii pw. Św. Anny w Radziłowie oraz Krzysztof Milewski –Wójt. Gm.Radziłów.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą Świętą celebrowaną przez ks. Jacka Czaplickiego –Dyrektora Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Biskupiej w Łomży.
Starostami tegorocznych dożynek byli: Państwo Agnieszka i Grzegorz Bagińscy z miejscowości Kieljany. W uroczystości uczestniczyli rolnicy z terenu powiatu oraz zaproszeni goście: przedstawiciele parlamentu, administracji rządowej – Wojewoda Podlaski i samorządowej wszystkich szczebli, władz rolniczych, przedstawiciele instytucji i firm pracujących na rzecz rolnictwa, banków oraz mieszkańcy powiatu. Szesnaście delegacji przybyło z pięknymi wieńcami dożynkowymi. Tradycyjnie już odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa pod przewodnictwem księdza Jacka Czaplickiego oceniła wieńce, miała zresztą niezwykle trudny wybór, bo wszystkie wieńce były przepiękne, misternie wykonane. Komisja oceniała wieńce w dwóch kategoriach: wieńce tradycyjne oraz współczesne:
Tradycyjne
Miejsce 1
Wieś Sojczyn Borowy – Parafia pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Białaszewie
Miejsce 2
Wsie Wólka Mała i Dziarniki – Parafia pw. Św. Wojciecha w Rydzewie
Miejsce 3
Wieś Słucz – Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny w Słuczu
Współczesne
Miejsce 1
Wsie Kownatki i Kieljany – Parafia pw. Św Anny w Radziłowie
Miejsce 2
Wsie Grozimy i Kudłaczewo – Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny w Wąsoszu
Miejsce 3
Wieś Skaje – Parafia pw. Najświętszej Maryi Panny w Szczuczynie
Ponadto wyróżniono wieńce:
W kategorii współczesne:
Wieś Ciemnoszyje – Parafia pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Białaszewie
Wieś Święcienin – Parafia pw. Św. Anny w Radziłowie
W kategorii tradycyjne:
Wieś Mareckie – Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Grajewie
Wieś Chojnowo – Parafia pw. Św. Stanisława Biskupa Męczennika w Niedźwiadnej.

Wykonawcy wieńców zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami książkowymi.
Jak co roku wręczono nagrody rzeczowe i dyplomy największym producentom- dostawcom mleka z terenu powiatu grajewskiego. Należą do nich: Regina i Jan Zawadzki – Ciemnoszyje gm. Grajewo, Katarzyna i Jacek Olszewscy – Miecze gm. Rajgród, Agnieszka i Robert Karwowscy – Mikuty gm. Radziłów, Zofia i Marek Filipkowscy – Chojnowo gm. Szczuczyn, Irena i Waldemar Milewscy Szymany gm. Wąsosz oraz Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach Zakład w Biebrzy,
Tradycyjnie już Starosta Grajewski wspólnie z Wójtem Gminy Radziłów uhonorował upominkami i dyplomami wyróżniających się rolników z terenu powiatu grajewskiego.
W br są to: Teresa i Mirosław Butkiewiczowie – zam. Ciemnoszyje, Elżbieta i Leszek Dobkowscy zam. Rydzewo Szlacheckie, Agnieszka i Radosław Żbikowscy zam. Gackie gm. Grajewo, Wiesława i Robert Szabrańscy zam. Łojki, Anna i Andrzej Bajkowscy zam. Rydzewo Pieniążek, Danuta i Jan Barwikowscy zam. Kędziorowo, Katarzyna i Tadeusz Olszewscy zam. Glinki, Ewa i Waldemar Łoszewscy zam. Boczki Świdrowo, Wiesława i Leszek Smolińscy zam. Kędziorowo, Barbara i Grzegorz Szymanowscy zam. Szymany gm. Grajewo, Anna i Marek Kalscy zam. Rajgród, Agnieszka i Robert Borawscy zam. Niedźwieckie, Ewa i Arkadiusz Modzelewscy zam. Klimaszewnica, Marianna i Kazimierz Makarowie zam Mścichy, Agnieszka i Robert Karwowscy zam. Mikuty, Wyróżnienie Wójta Gminy Radziłów za piękną posesję niegospodarską: Krystyna i Henryk Przestrzelscy zam. Radziłów, Regina i Stanisław Zawadzcy zm. Mścichy, Jadwiga Chrzanowska zam. Słucz.
Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Białymstoku przekazał Ochotniczej Straży Pożarnej w Radziłowie, agregat prądotwórczy i torbę medyczną, a Państwo Iwona i Mariusz Pieńczykowscy z Bukowa gm. Rajgród – laureaci ogólnopolskiego konkursu „ Bezpieczne Gospodarstwo Rolne” otrzymali puchar i dyplom.
W trakcie dożynek zorganizowane były stoiska wystawowe sprzętu rolniczego oraz stoiska firm i instytucji współpracujących z rolnictwem oraz prezentujące twórczość ludową. Swoje stoiska zorganizowały m.in.: Spółdzielnia Mleczarska „MLEKPOL” w Grajewie, Bank Spółdzielczy w Szczuczynie, Zespół Doradztwa Rolniczego w Grajewie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa O/Grajewo, Podlaska Izba Rolnicza O/Grajewo, KRUS O/Grajewo.
Głównymi sponsorami dożynek były: Spółdzielnia Mleczarska „MLEKPOL” w Grajewie, Pfleiderer Grajewo Sp. z o.o., Masarnia „ZAGŁOBA” w Grajewie, Bank Spółdzielczy w Szczuczynie, Bank Spółdzielczy w Jedwabnem, Grupa Agrocentrum Grajewo, PHU „TRILUX” – Zajazd „Stara Kuźnia”.
Pomocy w organizacji dożynek udzieliły następujące osoby, instytucje i zakłady:
MIR Broker, Piekarnie z terenu Powiatu Grajewskiego, Hurtownia Mesp w Grajewie, PHU Danielewscy Radziłów, Catering Dobkowscy Radziłów, Urząd Gminy w Radziłowie, Parafia pw. Św. Anny w Radziłowie, Zakład Komunalny w Radziłowie, Biblioteka Samorządowa w Radziłowie, Młodzież z Klimaszewnicy, Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Radziłowie, Szkoła Podstawowa w Słuczu, OSP w Radziłowie, OSP w Klimaszewnicy, OSP w Grajewie (orkiestra), Zespół Szkół w Niećkowie, ARiMR O/Grajewo, Zespół Doradztwa Rolniczego w Grajewie, Komenda Powiatowa PSP w Grajewie, Lokalna Grupa Działania Biebrzański Dar Natury, Pani Maria Ekstowicz, Pani Małgorzata Nietupska, Pani Barbara Grądzka, Pani Marzena Sulewska, Pani Teresa Piotrowska, Pani Jadwiga Chrzanowska.
Sprzętu rolniczego na zorganizowaną wystawę użyczyli: PP. Adam Kochmański z Mścich, Antoni Borawski z Glinek, Hubert Czmielewski z Radziłowa.

Organizatorzy dożynek jeszcze raz serdecznie dziękują sponsorom i instytucjom, które udzieliły pomocy i wsparcia w organizacji dożynek oraz gościom, a przede wszystkim

rolnikom powiatu grajewskiego, dożynki bowiem są ich świętem i uznaniem dla ich rolniczego trudu.

facebook.com/PowiatGrajewski

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress