Zbiórka

0

Nie bądź obojętny

Wspólnie dbajmy o nasze lokalne dziedzictwo

W tym roku szczuczyńska jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej obchodzi jubileusz 140 – lecia powstania. W związku z tą rocznicą powstała społeczna, oddolna inicjatywa odnowienia mocno wyeksploatowanego pierwszego sztandaru naszej jednostki.

Straż Ogniowa” w Szczuczynie, powstała 22 listopada 1882 r. Organizacja miała na celu nie tylko walkę z pożarami, które dotkliwie doświadczyły miasto w przeszłości, ale też, – czego obawiał się zaborca – prowadzenia działalności kulturalno-oświatowej w duchu patriotycznym.

Pierwszym naczelnikiem został aptekarz Roman Wilczyński. W chwili założenia, organizacja liczyła 15 członków, którzy tworzyli trzy oddziały: toporników, obsługi sikawek i dowożących wodę. Jej wyposażenie nie było zbyt imponujące, składało się z 2 sikawek ręcznych zakupionych przez władze powiatowe, 5 odcinków węża, 4 beczkowozów oraz kilku wiader.

Z okazji 25-lecia istnienia Straży, właścicielka majątku szczuczyńskiego, Aniela ze Święcickich Choynowska ufundowała strażakom sztandar, którego wzór został zatwierdzony w dniu 27 czerwca 1907 r. przez „Łomżyńskiego Gubernatora Sądu Jego Królewskiej Mości”.

Służył on, na co dzień szczuczyńskim strażakom do roku 1967, kiedy to społeczeństwo Szczuczyna ufundowało jednostce nowy sztandar. Zabytkowy sztandar wykorzystywany był w wyjątkowych sytuacjach np. w 100 – lecie Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie.

Dziś po 115 latach służby wymaga gruntownej, kosztownej renowacji.

W tym celu zawiązał się w dniu 12 sierpnia 2022 r. Komitet Społeczny pn. „WSPÓLNIE DBAJMY O NASZE LOKALNE DZIEDZICTWO” w składzie: Pan Henryk Augustowski, Pan Andrzej Szabelski, Pan Sebastian Kleszczewski. Prace Komitetu wspierać będzie Komitet Honorowy, do którego zaproszenie przyjęli: Ks. proboszcz Jacek Majkowski, Burmistrz Artur Kuczyński, Sekretarz Gminy Jadwiga Jolanta Budzińska, Prezes Banku Spółdzielczego w Szczuczynie Mirosław Rainko, Dyrektor Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie Janusz Siemion, Prezes Stowarzyszenia „Nasz Szczuczyn” Anna Wojsław, Prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie Robert Łepkowski, kapelmistrz Robert Świderski, Radny i członek OSP w Szczuczynie Michał Kaliszewski i Radny Marek Niebrzydowski.

Komitet został zarejestrowany, a jego członkowie podjęli decyzję, że zbiórka na „Renowację pierwszego sztandaru szczuczyńskiej »Straży Ogniowej« z 1907 r.” rozpocznie się w dniu jubileuszu szczuczyńskiej Straży (28 sierpnia 2022 r.). Za zgodą księdza proboszcza tego dnia będą zbierane środki po każdej mszy świętej.

Wpłat dokonywać można również na wyodrębnione w tym celu w Banku Spółdzielczym w Szczuczynie konto: 32 8768 0003 0000 0651 2000 0010.

Członkowie Komitetu pracują również nad cegiełkami na rzecz wsparcia zbiórki.

Osoby zaangażowane w zbiórkę robią to zupełnie bezpłatnie.

Komitet

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x

x