„Zielona Niedziela” forum dyskusyjne w Bibliotece Centrum Kultury w Szczuczynie

0

„Zielona Niedziela” jest inicjatywą Polskiego Stronnictwa Ludowego. W całej Polsce spotkania odbyły się 3 kwietnia, natomiast w najbliższą niedzielę 24 kwietnia odbędzie się kontynuacja tego projektu w Szczuczynie. Spotkanie dotyczyć będzie problemów i wyzwań stojących współcześnie przed polskim rolnictwem, przy jednoczesnym zaproponowaniu własnych odpowiedzi i rozwiązań. Wydarzenie ma być formą dialogu, tak, aby rolnicy, producenci i hodowcy, mogli przedstawiać swoje spostrzeżenia dotyczące obecnej sytuacji panującej w sektorze rolnym i móc głośno wyrazić najważniejsze potrzeby rolnictwa i polskiej wsi. To rolnicy będą najważniejszymi uczestnikami tego wydarzenia, to ich głos ma być najważniejszy.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że dbałość o rolnictwo, utrzymanie produkcji rolnej i zwierzęcej, jest dzisiaj kwestią polskiej racji stanu. Polska gospodarka w tych trudnych czasach musi więc wzmacniać ważny, rolniczy filar, na którym jest oparta. Tymczasem problemów jest coraz więcej.

„Zielona Niedziela” stanowić będzie forum dyskusji, wymiany poglądów i spostrzeżeń na najważniejsze z nich:

  1. Przyszłość naszego narodowego rolnictwa w świetle nowych propozycji unijnej polityki – „Zielonego Ładu”, czy „Fit for 55″ wciąż stoi pod dużym znakiem zapytania. Powinniśmy zapytać co obecnie robi rząd w celu zablokowania niekorzystnych dla Polski przepisów w ramach tych unijnych programów. Czy zmiany te nie uderzą w tak podstawowe kwestie jak zablokowanie swobody gospodarowania, znaczące obniżenie wydajności produkcji, czy niepotrzebne zwiększenie biurokratycznych procedur.
  2. Bezpieczeństwo żywnościowe w kontekście wojny w Ukrainie. Zabezpieczenie łańcuchów dostaw, wytworzenie i magazynowanie rezerw strategicznych, wzmacnianie produkcji poprzez większe dopłaty do paliwa, nawozów, pasz. Czy polityka żywnościowa jest dzisiaj częścią polskiej myśli strategicznej?
  3. Problem spekulacji na rynkach nawozów. Skuteczniejsza ochrona uczciwej konkurencji i polityka antymonopolowa rządu na tej płaszczyźnie.
  4. Rosnąca inflacja, a wraz z nią galopujące w górę ceny nawozów i paliw, rosnące ceny produkcji.
  5. Bezpieczeństwo energetyczne gospodarstw w świetle utrzymania produkcji żywności – konieczność rozbudowy farm fotowoltaicznych, rozwoju biogazowni i farm wiatrakowych.
  6. Rozprzestrzenianie się ASF i grypy ptaków, likwidacja wielu polskich hodowli i gospodarstw.

Chcemy nie tylko rozmawiać o problemach, ale przedstawiając swoje pomysły na ich rozwiązanie wskazywać możliwość ich praktycznej modyfikacji na podstawie opinii uczestników. Polska wieś najlepiej zna swoje aktualne bolączki i jest w stanie wskazać na nie lekarstwo. „Zielona Niedziela” będzie możliwością wolnych wypowiedzi, zrobienia zbiorowej „burzy mózgów” i wyłonienia najistotniejszych postulatów, które następnie mogą być opracowane i przedkładane na poziomie samorządu i parlamentu.

Spotkanie odbędzie się 24 kwietnia 2022r. o godz. 13:00 w Bibliotece w Centrum Kultury w Szczuczynie (wejście od spiżarni). W wydarzeniu udział weźmie Poseł na Sejm RP Stefan Krajewski oraz Prezes ZMW Podlaskie Michał Zarzecki.

Serdecznie zapraszamy!

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress