Zrzuty szczepionek przeciwko wściekliźnie

0

Od soboty do środy na terenie województwa podlaskiego mają być zrzucane z samolotów przynęty ze szczepionką do zwalczania wścieklizny u lisów wolno żyjących. Zrzucane przynęty będą miały kształt stożkowych krążków, koloru brunatnego, o średnicy ok. 4 cm, grubości ok. 1,5 cm, oraz zawierają wewnątrz zatopiony plastikowy pojemnik z płynną szczepionką – informuje Podlaski Wojewódzki Lekarz Weterynarii prosząc, aby po wyłożeniu przynęt, przez okres około 3 tygodni ograniczyć przemieszczanie zwierząt domowych czyli „trzymać psy na uwięzi, a koty w zamknięciu”.

Zrzutem objęte będą kompleksy leśne, pola, łąki, itp, z pominięciem obszarów zabudowanych, rzek i zbiorników wodnych. Szczepionka jest nieszkodliwa dla zwierząt domowych i innych zwierząt wolno żyjących. 
– Dla zachowania ostrożności, w przypadku dostania się szczepionki znajdującej się wewnątrz przynęty na błony śluzowe względnie na uszkodzony naskórek człowieka – należy miejsca te dokładnie przemyć wodą z mydłem, a następnie zgłosić się do lekarza – zaleca weterynaria.
Podlaski  Wojewódzki Lekarz Weterynarii prosi też, aby nie dotykać i nie niszczyć przynęt, bo te które były dotykane przez ludzi są omijane przez lisy.

Wścieklizna to niebezpieczna wirusowa choroba zakaźna zwierząt, mogąca przenieść się na człowieka. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia każdego roku na wściekliznę ginie ok. 60 tysięcy ludzi.

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress