Danowo odzyskało swoją Kapliczkę

0

W roku 1946 mieszkańcy wsi DANOWO  ufundowali kapliczkę umiejscowioną na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 61 i drogi gminnej do tejże miejscowości. Od tego czasu w tym miejscu modlono się o udane plony, dziękowano za kolejne szczęśliwie przeżyte lata. Do tego miejsca mieszkańcy odprowadzali każdego, który zakończył swoją drogą na tym świecie. Kapliczki to pomniki sakralnej kultury, które są zarazem świadkami i pamiątką dziejów. Symbolikę kapliczek można tłumaczyć na wiele sposobów tj. cztery ściany oznaczały cztery rzeczy ostateczne – śmierć, Sąd Boży, czyściec i piekło. Sklepienie symbolizowało niebo.

Na drodze tego kulturowo religijnego związku stanęła budowa obwodnicy Szczuczyna. Niewielka kapliczka „wylądowała” na skraju pasa drogowego tuż przy nasypie. Warto wspomnieć, że pierwotnie zbudowano ją z czerwonej cegły, po latach zniszczoną obudowano bloczkiem, a kilka lat temu całość oklejono styropianem.

Projektanci obwodnicy zapomnieli o ujęciu w budowlanych pracach tych związanych z przeniesieniem kapliczki na nowe miejsce. Jednak starania mieszkańców i  pomoc Burmistrza Artura Kuczyńskiego sprawiły, że GDDKIA przypomniała sobie o problemie i wynajęła firmę, która początkowo otrzymała zadanie przeniesienia kapliczki na nowe miejsce, a po niepowodzeniu tego zamierzenia budowę nowej.

W dniu dzisiejszym o godzinie 19.00 mieszkańcy Danowa razem z proboszczem ks. Robertem Zielińskim uczestniczyli w poświęceniu nowej – starej kapliczki.
Wszystko wróciło do dawnego porządku…

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x