Kompleksowa termomodernizacja budynków w Szczuczynie

0

image004

Kompleksowa termomodernizacja budynków użyteczności publicznej w Szczuczynie

Gmina Szczuczyn w 2015 roku złożyła wniosek o dofinansowanie projektu w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020, działanie 5.3. Efektywność energetyczna w sektorze mieszkaniowym i budynkach użyteczności publicznej, priorytet inwestycyjny 4.3. Wspieranie efektywności energetycznej, inteligentnego zarządzania energią i wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii w infrastrukturze publicznej, w tym w budynkach publicznych i w sektorze mieszkaniowym, którego celem było przeprowadzenie kompleksowej termomodernizacji trzech budynków użyteczności publicznej, którymi są:

  1. Publiczne Gimnazjum im. Stanisława Antoniego Szczuki w Szczuczynie, Plac 1000-lecia 14;
  2. Szkoła Podstawowa w Niedźwiadnej wraz z przyległym budynkiem mieszkalnym, Niedźwiadna 49;
  3. Hala Sportowa w Szczuczynie, ul. Grunwaldzka 2.

W czerwcu 2016 roku podpisano umowę na dofinansowanie wyżej wskazanego zadania. Wartość całkowita zadania planowanego do zrealizowania wynosi 3 696 221,72zł, zaś wartość dofinansowania 2 956 977,20 zł, co stanowi 80% kosztów całkowitych inwestycji.

W dniu 19 lipca 2016r. podpisano umowę wykonanie prac termomodernizacyjnych z firmą LEBART Bartosz Łogwiński i wspólnik Spółka Jawna z Białej Podlaskiej. Termin wykonania wszystkich prac to koniec 2017 roku.

Zakres prac jest bardzo obszerny w szczególności dla budynku w Niedźwiadnej, gdyż tam kompleksowo podeszliśmy do tematu i wymieniamy dwa duże kotły miałowe na dwie pompy ciepła o łącznej mocy 165KW z pionowym gruntowym wymiennikiem ciepła (około 35 odwiertów o głębokości do 100m), stare żeliwne grzejniki wymieniamy na nowe niskotemperaturowe grzejniki typu PURMOwraz z przebudową całej instalacji sanitarnej z rur stalowych na rury typu INOX, zamontujemy zestaw kolektorów solarnych do podgrzewania centralnej wody użytkowej dla szkoły i budynku mieszkalnego, wymienione zostaną okna w całym budynku na okna o niskim współczynniku przenikalności cieplnej, wymienimy także dach wraz z przeprowadzeniem jego docieplenia, oraz oczywiście docieplimy ściany zewnętrzne i fundamenty styropianem, wykonana zostanie również centrala wentylacyjna dla sali gimnastycznej wraz z odzyskiem ciepła., w związku z czym budynek nabierze nowego wyglądu.

Budynek Publicznego Gimnazjum to wymiana pokrycia dachowego wraz z jego dociepleniem, docieplenie ścian zewnętrznych i fundamentów, wymiana drzwi wejściowych oraz montaż kolektorów solarnych.

Hala Sportowa będzie wyposażona we własną kotłownie olejową wraz z kolektorami solarnymi do wspomagania podgrzewania centralnej wody użytkowej, wymienione zostanie zadaszenie nad pomieszczeniami wraz z dociepleniem stropów, wykonany zostanie całkowicie nowy docieplony dach nad salą wraz z wymianą stolarki okiennej oraz oczywiście zostaną docieplone ściany zewnętrzne i fundamenty budynku, wykonana zostanie również centrala wentylacyjna dla Sali wraz z odzyskiem ciepła.

Zakres prac do wykonania wymieniono jedynie pokrótce, gdyż jest on o wiele szerszy i obejmuje kompleksowe przeprowadzenie robót nie tylko zewnętrznych ale i wewnętrznych w tych budynkach, tak aby zapewnić w przyszłości jak największą ich oszczędność cieplną.

Tego typu inwestycje nie miałyby miejsca gdyby nie obszerny zastrzyk wsparcia z funduszy unijnych, jednak aby je pozyskać trzeba się też napracować, spełnić szereg kryteriów i wymogów, pozyskać całą górę uzgodnień i pozwoleń, nie jest to łatwa i przyjemna praca, niejednokrotnie trzeba zmagać się z różnymi przeciwnościami losu. Wszystko jest rekompensowane w dniu podpisania umowy na dofinansowanie, jednak i to nie zawsze dochodzi do skutku, ale tym razem się udało, teraz czekamy na zakończenie inwestycji która potrwa blisko 1,5 roku.

UM w Szczuczynie.

 

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x