Mała Pasja w Szczuczynie

0

W piątkowy wieczór (14.04.br.) w Starym Parku w Szczuczynie odbył się spektakl teatralny pt. „Mała Pasja czyli historia o psie Pana Jezusa” w reżyserii i wykonaniu Mateusza Tymury i Pauliny Karczewskiej z Fundacji Teatr Latarnia.

Przybyłych widzów, którzy zajęli miejsca inaczej niż zwykle bo na scenie (tak właśnie na scenie) przywitał Janusz Siemion – dyrektor biblioteki. Zaraz potem w Starym Parku w Szczuczynie zapadły ciemności. Przed scenę zajechał niezwykły wóz, pełen drzwiczek, pokręteł, zawieszonych sznurków, kół zębatych i innych dziwnych, różnorodnych akcesorii. Towarzyszyła mu cała gama dźwięków: poskrzypiwania, stukania, pukania, dzwonienie, pohukiwania. Błysnął rozpalony ogarek i rozpoczęło się przedstawienie…

… opowieść o zagubionym piesku, którą niespiesznie snuje biedny człowiek, ciągnący własnoręcznie wóz z całym dobytkiem (scenariusz spektaklu oparty na fragmencie „Chłopów” Władysława Reymonta).

… opowieść, która mówi o pierwszym udomowionym psie, który, towarzysząc Jezusowi w jego wędrówkach po świecie, pogodził się z rodzajem ludzkim i już na zawsze został przyjacielem człowieka.

… uniwersalna przypowieść o ludzkim istnieniu, cierpieniu i przyjaźni.

Spektaklowi towarzyszyły harmonizujące z nim efekty świetlne.

Dziękujemy za występ w Szczuczynie.

Foto: Andrzej Kosmowski / archiwum własne Fundacji Teatru Latarnia

Mała Pasja…” jest spektaklem impresaryjnym. Do tej pory spektakl był grany wielokrotnie na

różnych festiwalach i dla różnorodnej publiczności – zarówno dziecięcej jak i dorosłej. Spektakl pojawiał się także na deskach Teatru Dramatycznego w Białymstoku, a przez blisko trzy lata był w stałym repertuarze Teatru Wierszalin z Supraśla. Spektakl nagrodzony na 11 Międzynarodowym Festiwalu ZDARZENIA im. Józefa Szajny w Tczewie Nagrodą Specjalną -zaproszeniem do Rzymu na Roma Teatro Festival.

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x