Obchody Roku Szymborskiej w I LO w Grajewie

0

Decyzją Senatu Rzeczypospolitej Polskiej rok 2023 jest rokiem poświęconym Wisławie Szymborskiej, a to dlatego, że w 2023 roku świętujemy 100. rocznicę jej urodzin. Szymborska jest autorką trzynastu tomów poetyckich, laureatką literackiej Nagrody Nobla, została uhonorowana najwyższym odznaczeniem państwowym − Orderem Orła Białego.  Jej wiersze przetłumaczono na ponad czterdzieści języków.

W obchody Roku Szymborskiej włączyła się społeczność I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Grajewie. To na ich zaproszenie Waldemar Remfeld Starosta Grajewski i Tomasz Cebeliński Wicestarosta Grajewski mogli uczestniczyć w kawiarence literackiej – prelekcji poświęconej twórczości poetki, jak i ciekawostek dotyczących jej nietuzinkowej osoby.

W trakcie krótkich wystąpień przygotowanych przez uczniów Patrycję Haponik i Gerarda Małaszuk słuchacze poznali zabawne altruiki, lepieje, czy też wyklejanki, które tworzyła noblistka. Przybliżona została skromna, a zarazem kontrowersyjna strona poetki.

W trakcie wystąpień dr Emilia Świderska czytała fragmenty książki pt. „Szymborska. Znaki szczególne”, której lekturę serdecznie polecamy.

Na zakończenie głos zabrał Tomasz Cebeliński. Podziękował za zaproszenie i możliwość uczestniczenia w tego typu wydarzeniach i pogratulował zdolnej młodzieży chęci i zapału do tworzenia wartościowych i interesujących treści.

Kawiarenka literacka przygotowana przez ww. uczniów oraz dr Emilię Świderską i dr Małgorzatę Andrejczyk to pierwsza część obchodów. Dnia 16 listopada odbędą się także: wykład dr. hab. Krzysztofa Korotkicha – Wisławy Szymborskiej „pukanie do drzwi” oraz Konkurs Recytatorski Poezji Wisławy Szymborskiej.

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress