Posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego

0

W dniu 11 lutego 2020 r. w Starostwie Powiatowym w Grajewie pod przewodnictwem Starosty Grajewskiego – Waldemara Remfelda odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, tematem którego była analiza zagrożeń na terenie powiatu, a w szczególności zagrożenia koronawirusem 2019-nCoV.

Przedstawiciele poszczególnych powiatowych służb, inspekcji i straży przedstawili aktualną sytuację dotyczącą występujących zagrożeń na terenie powiatu. Z dokonanej analizy zagrożeń wynika, iż sytuacja na terenie naszego powiatu jest dobra.
W br. zanotowano spadek ilości pożarów i innych miejscowych zagrożeń. Nie notuje się również bardzo groźnych w skutkach wypadków drogowych czy zdarzeń o charakterze kryminalistycznym. Zwiększa się natomiast przestępczość gospodarcza oraz tzw. cyberprzęstępczość (oszustwa internetowe) oraz próby oszustw szczególnie ludzi starszych na tzw. wnuczka, policjanta, urzędnika. itp, lecz na szczęście ludzie są bardziej świadomi i większość takich wyłudzeń nie dochodzi do skutku.
O występujących zagrożeniach w lasach poinformował Nadleśniczy Nadleśnictwa Rajgród. Nasze lasy (w 80% sosnowe) „atakuje” kornik ostrozębny. Rozprzestrzenia się on przede wszystkim w lasach prywatnych, ponieważ właściciele lasów nie reagują natychmiast na to zagrożenie. O zagrożeniach ASF i wysoce zjadliwą grypą ptaków poinformował Powiatowy Lekarz Weterynarii. Zagrożenie to w dalszym ciągu istnieje, chociaż nie zanotowano tego zjawiska w naszym powiecie w ostatnim roku. Ważne jest stosowanie tzw. bioasekuracji. Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny poinformował o stanie sanitarno – epidemiologicznym. Sytuacja w zakresie zachorowań na grypę i choroby grypopodobne jest porównywalna do lat ubiegłych. Najbardziej niepokojąca jest sytuacja w zakresie zagrożenia koronawirusem 2019-nCoV. W Polsce nie ma jeszcze potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem, ale służby muszą być przygotowane (posiadają odpowiednie procedury postępowania). Do dnia dzisiejszego nie wynaleziono skutecznej szczepionki na tego tupu wirusa, lecz zaleca się aby „zaszczepić się” dostępnymi szczepionkami, które zawsze osłabiają wirusa.

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress