Powiatowe Święto Dziękczynienia za Plony

0

W dniu 16 września 2018r. w Grajewie odbyły się Dożynki Powiatowe połączone z dożynkami parafialnymi. Organizatorami Powiatowego Święta Dziękczynienia za tegoroczne zbiory byli: Starosta Grajewski – Zygmunt Kruszyński, Wójt Gminy Grajewo Stanisław Szleter i Ks. Tomasz Chludziński – Proboszcz Parafii pw. Św. Jana Pawła II, Papieża w Grajewie.
Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się Mszą Świętą celebrowaną przez ks. Biskupa Stanisława Stefanka.
Starostami dożynek byli Pani Małgorzata Demby z Boczek –Świdrowo i Pan Tadeusz Skrodzki z miejscowości Cyprki. W uroczystości uczestniczyli rolnicy z terenu powiatu oraz zaproszeni goście: Poseł na sejm RP Kazimierz Gwiazdowski, Prezes KRUS Adam Sekściński, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Stefan Krajewski, przedstawiciele administracji samorządowej, przedstawiciele instytucji i firm pracujących na rzecz rolnictwa, banków oraz mieszkańcy powiatu. Siedem delegacji przybyło z pięknymi wieńcami dożynkowymi. Tradycyjnie już odbył się konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Komisja konkursowa pod przewodnictwem Ks. Zbigniewa Pruszyńskiego najwyżej oceniła wieniec wykonany przez mieszkańców Popowa w kategorii wieniec tradycyjny a w kategorii wieńce współczesne – wieniec wykonany przez mieszkańców Ciemnoszyj. Wszyscy wykonawcy wieńców zostali nagrodzeni dyplomami oraz nagrodami książkowymi.
Jak co roku Prezes Spółdzielni Mleczarskiej „Mlekpol” wręczył nagrody rzeczowe i dyplomy największym producentom- dostawcom mleka z terenu powiatu grajewskiego. Należą do nich: Katarzyna i Jan Olszewscy – Miecze gm. Rajgród, Regina i Jan Zawadzcy – Ciemnoszyje gm. Grajewo, Magdalena i Mariusz Karwowscy – Kozłówka gm. Rajgród, Agnieszka i Robert Karwowscy- Mikuty gm. Radziłów, Marlena i Daniel Zyskowscy- Rakowo gm. Szczuczyn oraz Irena i Waldemar Milewscy- Szymany gm. Wąsosz.
Starosta Grajewski uhonorował upominkami i dyplomami wyróżniających się rolników
z terenu powiatu grajewskiego: W br. są to: Justyna i Mariusz Rogowscy – Boczki Świdrowo, Wiesława i Robert Szabrańscy – Łojki, Ewa i Waldemar Łoszewscy – Boczki Świdrowo, Danuta i Wojciech Babik – Konopki Kol., Magdalena i Piotr Gryczan – Rydzewo, Wiesława i Andrzej Łazowscy – Skrodzkie, Edyta i Sławomir Kiełczewscy -Brzeźnio, Dorota i Wiesław Markowscy – Czarnówek, Marta i Waldemar Laskowscy – Kramarzewo, Elwira i Stanisław Łempiccy – Kieljany, Karolina i Piotr Niebrzydowscy – Niebrzydy, Jolanta
i Andrzej Łempiccy – Niebrzydy oraz hodowcy koni Wojciech Święćkowski i Stanisław Wójcicki.
Sześciu rolników zostało odznaczonych medalami za Zasługi dla Rolnictwa.
W trakcie dożynek zorganizowane były stoiska wystawowe sprzętu rolniczego oraz stoiska firm i instytucji współpracujących z rolnictwem oraz prezentujące twórczość ludową. Swoje stoiska zorganizowały m.in.: Spółdzielnia Mleczarska „MLEKPOL” w Grajewie, Zespół Doradztwa Rolniczego w Grajewie, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa O/Grajewo, Podlaska Izba Rolnicza O/Grajewo i KRUS O/Grajewo.
Głównymi sponsorami dożynek były: Spółdzielnia Mleczarska „MLEKPOL” w Grajewie, ZPK P. RUPIŃSCY w Szumowie Grupa Pfleiderer Grajewo S.A., PPHU „Jędruś” w Rajgrodzie, Masarnia „ZAGŁOBA” w Grajewie, PKO Bank Polski S.A., Bank Spółdzielczy w Szczuczynie, Bank Spółdzielczy w Jedwabnem Grupa Agrocentrum PHU „TRILUX” – Zajazd „STARA KUŻNIA” PHU „UNIROL”, PRDM „UNIDROG”, PPH „TOREL” PIEKARNIE (p. Czesław Skrodzki Konopki, p. Andrzej i Robert Nerkowscy Rajgród), PROST-KEY PACKAGING Sp. J. w Prostkach.
Pomocy w organizacji dożynek udzieliły następujące osoby, instytucje i zakłady:
Parafia pw. Św. Jana Pawła II, Papieża w Grajewie, Urząd Gminy w Grajewie, Zakład Komunalny w Wierzbowie, Szkoła Podstawowa w Danówku, Zespół Szkół w Niećkowie, Zespół Szkół w Wojewodzinie, Komenda Powiatowa PSP w Grajewie, Komenda Powiatowa Policji w Grajewie, OSP w Białaszewie, KRUS O/Grajewo, Zespół Doradztwa Rolniczego w Grajewie, Zespół Szkół nr 1 w Grajewie, ARiMR O/Grajewo, Hurtownia MESP
w Grajewie, Fundacja na Rzecz Rozwoju Szpitala Ogólnego w Grajewie.
W części artystycznej wystąpili i zachwycili publiczność Marysia Czapska-uczennica Szkoły Podstawowej w Danówku, Mateusz Ladziński – uczeń Publicznego Gimnazjum w Danówku oraz Zespół „Szczuczyniacy” działający przy MDK w Szczuczynie i Zespół Kłosek” z Zespołu Szkół w Niećkowie.
Wszyscy uczestnicy uroczystości mogli się poczęstować wyrobami Spółdzielni Mleczarskiej „Mlekpol” oraz pyszną grochówką.
Organizatorzy dożynek jeszcze raz serdecznie dziękują sponsorom i instytucjom, które udzieliły pomocy i wsparcia w organizacji dożynek oraz gościom, a przede wszystkim rolnikom powiatu grajewskiego, dożynki bowiem są ich świętem i uznaniem dla ich rolniczego trudu.

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress