STANOWISKO Rady Powiatu Grajewskiego w sprawie budowy drogi ekspresowej S-16 Ełk (S61) – Grajewo – Mońki – Knyszyn (S19)

0

STANOWISKO

Rady Powiatu Grajewskiego

z dnia 29 listopada 2016 r.

w sprawie budowy drogi ekspresowej  S-16  Ełk (S61) – Grajewo – Mońki – Knyszyn (S19)

(łącznika dróg via Baltica i via Carpatia)

            Rada Powiatu Grajewskiego popiera postulaty mieszkańców powiatu grajewskiego, monieckiego, ełckiego i zwraca się z prośbą o utrzymanie w rządowych planach budowy drogi ekspresowej S-16 
Ełk – Grajewo – Mońki – Knyszyn (łącznika dróg via Baltica i via Carpatia).

Propozycja budowy tego połączenia komunikacyjnego znalazła się wśród przedłożonych przez ministra infrastruktury i budownictwa i przyjętych przez rząd, zmian w rozporządzeniu w sprawie sieci autostrad i dróg ekspresowych. Powyższa sieć została właśnie uzupełniona m.in. o drogę ekspresową S-16  Ełk (S61) – Knyszyn (S19), jako łącznik dróg via Baltica i via Carpatia.

Jest to jedna z najważniejszych inwestycji dotyczących trasy via Baltica i najważniejszych inwestycji dla rozwoju powiatów: grajewskiego, monieckiego, ełckiego i sąsiednich powiatów województwa podlaskiego oraz warmińsko-mazurskiego.

Wykonanie tej drogi w ogromnej mierze zastąpi brak obwodnicy Grajewa oraz złagodzi pominięcie naszego miasta przy ustalaniu trasy via Baltica. Droga ta jest także niezbędna jako łącznik dróg ekspresowych via Baltica i via Carpatia, co słusznie zostało zauważone w zmianach rozporządzenia.

            Wybudowanie trasy, o której mowa, w przyszłości zadziała na korzyść miast leżących przy tej trasie tj.: Grajewa, Moniek, Knyszyna i Ełku, przyczyni się do rozwoju tego regionu, usprawni połączenia komunikacyjne na trasie Białystok-Ełk, poprawi również dostępność komunikacyjną dla mieszkańców krajów Europy oraz województwa podlaskiego z jeziorami mazurskimi i polskim morzem.

            Swój niepokój związany z wprowadzeniem tej inwestycji wyraziło miasto Suwałki oraz miasto Augustów. Nie zgadzamy się z argumentami władz tychże miast, które to nie zostały przecież pominięte przy inwestycji via Baltica. Transport drogowy przeniesie się w dużej mierze na tę ważną drogę. Trudno też brać poważnie pod uwagę argumenty związane z ochroną środowiska, skoro przez okolice Biebrzańskiego Parku Narodowego odbywa się obecnie cały ruch kołowy i kolejowy między Ełkiem i Białymstokiem. 

 

          Przewodniczący
Rady Powiatu Grajewskiego
Stanisław Kossakowski

 

Otrzymują:

Minister Infrastruktury i Budownictwa, Poseł na Sejm RP Kazimierz Gwiazdowski, Poseł na Sejm RP Adam Andruszkiewicz, Poseł na Sejm RP Wojciech Kossakowski, GDDKiA,  Rada Powiatu Monieckiego, Rada Powiatu Ełckiego, Rada Miasta Ełk, Rada Miasta Grajewo, Rada Gminy Grajewo, Rada Gminy Prostki.

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress
x