Uroczystości związane z 83. rocznicą wybuchu II Wojny Światowej

0

Dokładnie 83 lata temu Polska stanęła do nierównej walki z niemiecką agresją. Dnia 1 września 1939 r. o świcie Niemcy zaatakowali Polskę od zachodu, północy i południa. O godz. 6.45 pierwsze bomby spadły na Warszawę. Zaczyna się II Wojna Światowa – najkrwawsza wojna w dziejach świata. Przewaga liczebna wroga jest ogromna, pomimo tego, przez następne tygodnie Polacy stawiają opór najeźdźcy i walczą w tej kampanii, aż do 6 października. Po klęsce wojny obronnej w Polsce nadszedł czas odbudowy armii na uchodźstwie i tworzenia struktur konspiracyjnych w kraju.

Z okazji 83. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej władze Powiatu Grajewskiego oddały hołd bohaterom września 1939 roku. Wicestarosta Grajewski – Tomasz Cebeliński oraz Członek Zarządu Powiatu Grajewskiego – Waldemar Tadeusz Wieczorek uczestniczyli w uroczystościach patriotycznych przy Pomniku Niepodległości na Placu Niepodległości w Grajewie.

O godzinie 12:00 rozległ się dźwięk syren alarmowych, który rozpoczął uroczystości. Zgromadzeni przedstawiciele władz samorządowych, szkół oraz innych instytucji odśpiewali hymn, wysłuchali krótkiego referatu dotyczącego rozpoczęcia wojny, po czym złożyli kwiaty pod pomnikiem.

Wartę przy pomniku sprawowali członkowie ZS „Strzelec” OSW Jednostka Strzelecka 1011 Grajewo.

W tym samym czasie Starosta Grajewski Waldemar Remfeld uczestniczył w uroczystościach patriotycznych w Prostkach, gdzie w kościele pw. Św. Antoniego z Padwy odbyła się Msza Święta, następnie złożono kwiaty w Boguszach, w miejscu, gdzie spoczywa 12,5 tys. jeńców wojennych zamordowanych i zmarłych w niemieckich obozach jenieckich oraz przy pomniku upamiętniającym miejsce w którym znajdował się hitlerowski obóz koncentracyjny.

Więcej zdjęć dostępna na portalu Facebooka Powiatu Grajewskiego: https://www.facebook.com/PowiatGrajewski/

Udostępnij:

Skomentuj

Wpisz odpowiednią cyfrę w poniższe pole : Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

Komentarze pod artykułami są opiniami użytkowników naszego portalu. Nie publikujemy wpisów wulgarnych, zwalczamy trollowanie. Nie tolerujemy spamu i postów pisanych wyłącznie Caps – Lockami. Ze względu na ograniczoną długość komentarzy zastrzegamy sobie prawo do usuwania obszernych artykułów wklejanych w postach w sytuacji, kiedy można wykorzystać link.

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress